وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

مالیات کارتخوان pos در سال جدید چند درصد است؟

 • نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

 • تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۲/۱۰

 • تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۳/۰۲/۱۲

 • ثبت نظر

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

با گسترش روزافزون کسب و کارهای آنلاین و افزایش استفاده از دستگاه‌های پوز ، موضوع مالیات بر تراکنش‌های این دستگاه‌ها نیز به یکی از دغدغه‌های مهم فعالان اقتصادی تبدیل شده است. مالیات کارتخوان یکی از موضوعات مهمی است که صاحبان مشاغل باید به آن توجه داشته باشند. با توجه به اینکه امروزه استفاده از دستگاه پوز به عنوان یک روش پرداخت رایج در کشورمان رواج پیدا کرده است، سازمان امور مالیاتی کشور نیز برای جلوگیری از فرار مالیاتی، اقدام به اتصال دستگاه‌های پوز به سامانه مالیاتی خود کرده است. مالیات دستگاه کارتخوان یکی از انواع مالیات‌ است که بر تراکنش‌های دستگاه‌های پوز تعلق می‌گیرد. مالیات دستگاه کارتخوان یکی از منابع درآمدی دولت محسوب می‌شود و هدف از اخذ آن شفاف‌سازی، کاهش فرار مالیاتی، شناسایی درآمدهای مشاغل و کسب‌وکارها و افزایش درآمدهای دولت از طریق مالیات است. این نوع مالیات سالهاست که در برخی کشورها اخذ می شود. به طور کلی باید گفت مالیات کارت خوان یک ابزار مهم برای دولت است که می‌تواند به توسعه اقتصاد جامعه کمک کند. در این مقاله قصد داریم به طور جامع و به‌روز به سوالات پرتکرار در خصوص مالیات کارت خوان پاسخ دهیم و ابهامات موجود در این زمینه را برطرف کنیم و نحوه محاسبه آن را توضیح دهیم و به این سوال متداول پاسخ دهیم که مالیات کارتخوان چقدر است .
 
مالیات بر دستگاه کارتخوان

مالیات کارتخوان و الزام به ارائه اظهارنامه مالیاتی در ۱۴۰۳ 

از سال 1399، اتصال تمام دستگاه‌های پوز به پرونده‌های مالیاتی الزامی شد. در غیر این صورت، دستگاه پوز قطع می‌شد. این اقدام با هدف شفاف‌سازی تراکنش‌ها و افزایش عدالت مالیاتی انجام شد. در ۱۴۰۳ هر کسی که دستگاه پوز دارد باید اظهارنامه بدهد حتی اگر مالیاتش خیلی کم شود و در غیر این صورت فرد جریمه می شود. ممکن است در مورد مالیات ارزش افزوده بسیاری از افراد مشمول مالیات نباشوند (نهایتا تا یکسال دیگر) اما در مورد مالیات عملکرد باید اظهارنامه دهند و مالیات پرداخت کنند.
 

مالیات دستگاه کارتخوان و چه کسانی در سال ۱۴۰۳ باید اظهارنامه ارائه دهند؟

 • تمام دارندگان دستگاه پوز، صرف نظر از میزان درآمدشان، موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند.
 • حتی اگر مشمول پرداخت مالیات نباشید، باز هم باید اظهارنامه را به صورت سفید ارائه دهید.
 • عدم ارائه اظهارنامه در موعد مقرر، جریمه به دنبال خواهد داشت.
مالیات کارتخوان ۱۴۰۳

 

مالیات کارت خوان و مالیات بر ارزش افزوده و مالیات عملکرد ۱۴۰۳ 

 • مالیات بر ارزش افزوده : ممکن است برخی مشمول این نوع مالیات نباشند. تا یک سال آینده، تکلیف این موضوع برای همه صاحبان مشاغل مشخص خواهد شد.
 • مالیات عملکرد : تمام دارندگان دستگاه پوز، صرف نظر از مشمولیت یا عدم مشمولیت در مالیات بر ارزش افزوده، موظف به ارائه اظهارنامه مالیات عملکرد و پرداخت مالیات مربوطه هستند.
 

نکات مهم مالیات کارتخوان ۱۴۰۳ 

 • ارائه اظهارنامه مالیاتی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
 • برای این کار، باید به سامانه مالیات بر ارزش افزوده به نشانی intamedia.ir مراجعه کنید.
 • در صورت نیاز به راهنمایی، می‌توانید از مفاد بخشنامه‌های سازمان امور مالیاتی استفاده کنید یا با کارشناسان مالیاتی مشورت کنید.
 

مزایای ارائه اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۳

 • ایجاد شفافیت در تراکنش‌ها : این امر به جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای دولت کمک می‌کند.
 • برقراری عدالت مالیاتی : با این کار، همه افراد به تناسب درآمدشان، مالیات پرداخت می‌کنند.
 • دسترسی به خدمات دولتی : ارائه اظهارنامه مالیاتی، یکی از شروط دریافت برخی خدمات دولتی مانند وام و پروانه کسب است.
 

عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۳

 • جریمه : در صورت عدم ارائه اظهارنامه در موعد مقرر، مشمول جریمه خواهید شد.
 • محرومیت از خدمات دولتی : ممکن است از دریافت برخی خدمات دولتی مانند وام و پروانه کسب محروم شوید.
ارائه اظهارنامه مالیاتی برای دارندگان دستگاه پوز، یک ضرورت قانونی است. با انجام این کار، به شفاف‌سازی تراکنش‌ها، افزایش عدالت مالیاتی و رونق اقتصادی کشور کمک می‌کنید.
 

 

مالیات کارتخوان

 

مالیات کارتخوان چیست ؟

مالیات کارتخوان یکی از انواع مالیات‌های مستقیم است که در ایران بر تراکنش‌های دستگاه‌های پوز تعلق می‌گیرد که توسط سازمان امور مالیاتی کشور اخذ می‌شود و به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت محسوب می‌شود. همچنین باید توجه داشت که این نوع مالیات بر اساس نوع فعالیت و میزان درآمد مشاغل و کسب‌وکارها محاسبه می‌شود، لذا برای آگاهی از میزان آن اول به نوع فعالیت توجه کرد. مالیات کارت خوان باید توسط صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها به صورت ماهانه پرداخت شود. در صورت عدم پرداخت ، صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها مشمول جریمه خواهند شد. پس به طور خلاصه می توان گفت این مالیات بر درآمد حاصل از تراکنش‌های دستگاه کارت خوان تعلق می‌گیرد و آنچه باید مورد توجه قرار گیرد آن است که مالیات دستگاه پوز بر اساس نوع شغل و میزان درآمد سالیانه مشاغل محاسبه می‌شود.

نکات مهم در خصوص نحوه محاسبه مالیات کارتخوان 

 • مالیات کارت خوان بر تمام تراکنش های کارتخوان که بیش از 50 میلیون تومان در سال باشد، اعمال می شود.
 • جریمه دیرکرد در ثبت‌نام و ارائه اطلاعات در سامانه مالیاتی قابل توجه است، بنابراین به زمان‌بندی‌های اعلام شده دقت کنید.
 • می‌توانید از نرم‌افزارهای حسابداری برای ثبت و ارسال اطلاعات تراکنش‌های دستگاه پوز خود استفاده کنید.
 • در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، می‌توانید از مشاوران مالیاتی راوی حساب کمک بگیرید.

 

دلایل وضع مالیات دستگاه پوز

 • مالیات کارتخوان برای مبارزه با فرار مالیاتی و تامین مالی تروریسم وضع شده است.
 • مالیات دستگاه کارتخوان همچنین برای کمک به دولت در جمع آوری درآمد بیشتر برای تامین هزینه های خود استفاده می شود.
 • یکی از وضع مالیات کارت خوان برقراری عدالت مالی است.

 

اختلاف نظر در مورد مالیات دستگاه کارتخوان

مالیات کارت خوان توسط سازمان امور مالیاتی ایران جمع آوری می شود و این سازمان اطلاعات مربوط به تراکنش های دستگاه پوز را از بانک ها جمع آوری می کند و سپس این اطلاعات را برای محاسبه مالیات دستگاه POS استفاده می کند. چون مالیات کارتخوان یک مالیات جدید است و هنوز در حال اجرا است، ممکن است برخی از اشکالات و ابهام های قانونی در مورد این مالیات وجود داشته باشد. با این حال، دولت ایران متعهد به اجرای این مالیات است و در حال تلاش برای رفع هرگونه مشکل قانونی است که ممکن است وجود داشته باشد. مالیات دستگاه پوز یک مالیات جدید و بحث برانگیز است. برخی از مردم معتقدند که این مالیات یک مالیات عادلانه است و به دولت کمک می کند تا با فرار مالیاتی و تامین مالی تروریسم مبارزه کند. برخی دیگر معتقدند که این مالیات یک مالیات ناعادلانه است و به مردم عادی آسیب می رساند. در نهایت، این به هر فرد بستگی دارد که تصمیم بگیرد که آیا مالیات کارتخوان را عادلانه می داند یا خیر. با این حال، مهم است که درک کنیم که مالیات برای مبارزه با فرار مالیاتی و تامین مالی تروریسم وضع شده است و به دولت کمک می کند تا درآمد بیشتری برای تامین هزینه های خود جمع آوری کند.

 

مالیات کارتخوان

برای پرداخت مالیات کارتخوان چه اقداماتی لازم است؟

اولین قدم، ثبت‌نام در سامانه مالیاتی کشور و دریافت کد اقتصادی است. پس از آن، باید پرونده مالیاتی خود را تشکیل داده و تراکنش‌های کارتخوان خود را به صورت ماهانه یا فصلی در سامانه مالیاتی ثبت کنید. بر اساس این اطلاعات، میزان مالیات شما محاسبه شده و می‌توانید نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید.

 

مالیات کارتخوان چقدر است ؟ 

این سوال که مالیات کارتخوان چند درصد است بارها از ما پرسیده می شود برای اینکه بگوییم مالیات کارتخوان چقدر است دقیقا مانند این است که بگوییم مالیات شرکت من در ۳ سال آینده چقدر می شود؟ مالیات دستگاه کارتخوان معمولاً بر اساس درصدی از مبلغ تراکنش‌های کارتخوان تعیین می‌شود. این درصد معمولاً توسط دولت یا مراجع مالیاتی مشخص می‌شود و ممکن است در هر کشور و حتی در برخی صنایع متفاوت باشد. برای اینکه جواب مناسبی برای این سوال پیدا کنیم بهتر است در ابتدای یک سری موارد را بررسی کنیم تا بتوانیم برای مالیات کارت خوان بهترین پاسخ را بیابیم.

 • تعیین نوع فعالیت : اولین موردی که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که دستگاه کارتخوان شما برای چه فعالیتی استفاده می شود؟ برای مثال اگر شغل شما سوپر مارکتی باشد با ضریب مالیاتی یک پزشک قطعا متفاوت است. یا در مثالی دیگر فردی که مشغول به فروش پوشاک آن هم بصورت عمده می باشد قطعا با یک تولید کننده لوستر فرق میکند.
 • تعیین ضریب مالیاتی : برای اینکه بتوانید ذهنیت درستی از ضرایب مالیاتی و ارتباط آن با نوع شغل خود پیدا کنید این نکته را باید عرض کنم که سازمان امور مالیاتی براساس دفترچه ضرایبی که دارد میزان مالیات را تعیین می کند این دفترچه ضرایب در دسترس عموم و در سایت سازمان أمور مالیاتی قرار دارد که می توانید ضریب فروش خود را مورد ارزیابی قرار دهید.
 • تعیین گروه مشاغل : در مورد مالیات کارتخوان مشاغل گروه دوم و سوم (براساس آیین نامه ماده ۹۵ و تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م) که اسناد و مدارکی برای ارائه ندارند یا مستندات آنها ناقص است و از طرفی از نگهداری دفاتر معاف شده اند- میزان فروش آنها براساس یک ضریب محاسبه و مبلغ مالیات آنها تعیین می شود. برای روشن شدن بیشتر باید تبصره ماده ۱۰۰ را یاداور شد. هنگام تسلیم اظهارنامه مشاغل براساس تبصره ماده ۱۰۰ مالیات فقط قابل رویت و تایید نهایی شدن را دارد. در اصل تبصره ماده ۱۰۰ یک فرم است که شما آن را تایید نهایی می کنید و در صورتی شما می توانید اطلاعات درامدی و سود و زیانی خود را در آن منعکس کنید که شما اظهارنامه عادی تسلیم کنید – پس نتیجتا چون شما عملا اظهارنامه ای تسلیم نمی کنید و فرم تبصره ماده ۱۰۰ را تایید نهایی می کنید بنابراین نمی توانید در میزان فروش یا مالیات کارتخوان خود متصرف شوید. خوب در ادامه جدول ضرایب باید عرض کنم که باتوجه به اینکه مشاغل گروه دوم و سوم از نگهداری دفاتر معاف شده اند براساس فروش آنها مبلغی به عنوان مالیات تعیین می شود که اگر براساس فرم تبصره ماده ۱۰۰ نهایی شود قطعی است و اگر براساس اظهارنامه عادی تسلیم شود باید بعدا مورد رسیدگی حوزه مالیاتی قرار می گیرد.

 

سوال : شاید این سوال برای شما پیش آید که اگر بخواهیم از این منطق پیروی کنیم پس تکلیف مالیات کارتخوان مشاغل گروه اول و اشخاص حقوقی چه می شود ؟ 

در مورد مشاغل گروه اول و اشخاص حقوقی زمانی که مستندات کافی برای ارائه به حوزه مالیاتی موجود نباشد یا تکالیف مطابق اییین نامه ماده ۹۵ و ایین نامه ماده ۲۱۹ تنظیم نشده باشد حوزه مالیاتی از دفترچه ضرایب استفاده می کند. (البته در رویه عملی بسیار دیده می شود که حوزه مالیاتی با مودی مبلغی را به عنوان مالیات نهایی توافق می کند و پرونده را مختومه می کند.)

 

تسلیم اظهار نامه مالیات دستگاه پوز

تا اینجای کار شما ذهنیتی از دفترچه ضرایب پیدا کردید حالا میخواهیم در این زمینه دقیق تر شویم. زمانی که شما در حال تسلیم اظهارنامه مرتبط با مالیات کارتخوان هستید مبلغی گردش حساب بانک تجاری شما به علاوه گردش دستگاه پوز شما را نمایش می دهد حال اگر در حال تسلیم فرم تبصره ماده ۱۰۰ باشید براساس میزان گردش دستگاه پوز و ضریبی که شامل حال شما می شود مبلغی به عنوان مالیات توسط سیستم تعیین و با نهایی کردن فرم تبصره ماده ۱۰۰ مالیات قطعی و نهایی می شود. اما اگر شما اظهارنامه عادی تسلیم کنید می توانید مبلغی سود و زیانی خود را به گونه ای تنظیم کنید که مورد تایید شما هست و بر همان اساس مالیات پرداخت کنید البته این نکته مهم را هم در نظر داشته باشید که هر عددی در اظهارنامه عادی خود وارد کنید در هنگام رسیدگی براساس آن باید مستندات قابل دفاع به حوزه مالیاتی ارائه دهید.

نکته: در خصوص مالیات کارتخوان در نظر داشته باشید که تمامی واریزی ها از طریق دستگاه پوز به منزله درآمد نبوده و برخی واریزی ها مانند انتقالی ها بین حساب های خود – یارانه – تسهیلات و .... پالایش و کنار گذاشته می شوند که برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از محتوای صفحات دیگر این سایت استفاده کنید که مفصلا توضیح داده شده است. برای اینکه بدانید که ضریب مالیاتی شغل و یا صنعت شما چند درصد است می توانید در گوگل جستجو کنید: < دفترچه ضرایب مالیاتی > و در سایت سازمان امور مالیاتی می توانید براساس نوع فعالیت خود و در ۴ گروه تولید کننده – وارد کننده – عمده فروش و خرده فروش میزان ضریب فعالیت خود را پیدا کنید. در جدول زیر برخی از احکامی که مودیان مالیات دستگاه پوز باید به آن عمل کنند ذکر شده است:

ردیف

موضوع

رفرنس قانونی

1

تفکیک حساب های شخصی و تجاری

ماده 10 قانون پایانه های فروشگاهی

معرفی شماره حساب های بانکی و شناسه یکتا برای دستگاه های کارتخوان مرتبط یا فعالیت شغلی

2

ساماندهی دستگاه کارتخوان بانکی

ماده 11 قانون پایانه های فروشگاهی

ساماندهی درگاه های پرداخت الکترونیکی

دسترسی سازمان امور مالیاتی به تراکنش های حساب های تجاری

 
همانطور که در جدول بالا پیداست در ماده 11 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، بانک مرکزی را مکلف به ساماندهی دستگاه های pos و درگاه های الکترونیک کرده است. بنابراین براساس این قانون تمام دستگاه های پوز و حساب های بانکی شخصی و شغلی باید تعیین تکلیف شوند که یکی از اهداف آن می توان ایجاد شفافیت بیشتر در گردش حساب و دریافتی افراد و اخذ مالیات کارتخوان باشد.

 

دریافت پیامک مالیات بر دستگاه کارتخوان pos

با توجه به صحبت های بالا چندی پیش پیامک هایی برای تمام اشخاص ارسال شده است تا در صورت فعالیت اقتصادی حساب های بانکی و دستگاه های pos را در کارتابل مالیاتی خود اعلام کنند. به این ترتیب که طی این پیامک از دارنده دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیکی دعوت شده است تا مهلت مقرر جهت ایجاد تناظر بین پذیرنده های بانکی و پرونده های مالیاتی به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان مراجعه نمایند و همچنین اخطار به عمل آمده است که در صورت عدم تناظر بین پذیرنده های بانکی و پرونده مربوطه پس از مهلت مقرر مراتب برای غیر فعال سازی دستگاه کارت خوان یا درگکاه الکترونیکی به بانک مرکزی اعلام خواهد شد. یک نمونه از این پیامک ها به شرح ذیل است:

پیامک پوز
 

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان

در صورت استفاده از درصد ثابت برای مالیات دستگاه پوز، محاسبه مالیات بسیار ساده است. می‌توانید درصد مالیات را درصدی از مبلغ تراکنش ضرب کنید تا مبلغ مالیات را محاسبه کنید. به عنوان مثال، اگر درصد مالیات کارت خوان 2٪ است و مبلغ تراکنش 100 میلیون تومان باشد، مبلغ مالیات کارتخوان برابر با 2 میلیون تومان خواهد بود.

 

استعلام درصد مالیات کارتخوان به چه روشی قابل انجام است ؟

باتوجه به توضیحاتی که در بالا در خصوص مالیات دستگاه پوز داده شد می توانید در سامانه اظهارنامه برای سنوات گذشته این مبلغ را مشاهده کنید و یا با گردش گرفتن از دستگاه پوز و پیدا کردن ضریب مالیاتی براساس نوع کسب و کارتان مبلغ مالیات خود را پیش بینی کنید. در نظر داشته باشید که اگر جز مشاغل گروه اول و یا اشخاص حقوقی هستید براساس دفاتر قانونی و اسناد و مدارک مالیات تعیین می شود مگر خلاف آن احراز شود.

 

 سقف و میزان مالیات دستگاه کارتخوان چقدر است؟

نکته ای که درباره مالیات کارتخوان باید در نظر داشته باشید این است که دستگاه پوز صرفا یک ابزار برای انتقال پول است. یعنی تفاوتی ندارد که این پول بوسیله کارت به کارت در حساب واریز شده باشد. هر ساله مطابق با تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم یک عددی را اعلام می کنند و اگر هر شخصی زیر آن مبلغ جمع واریزی داشته باشد می تواند از مشوق تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کند و بدون رسیدگی و ارائه اسناد و مدارک مالیات خود را قطعی کند. حال متوجه شدید که تفاوتی ندارد که دستگاه پوز شما چه مبلغی واریزی دارد تنها زمانی مهم است که شما میخواهید از مشوق تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات استفاده کنید. البته با توجه به ضریب مالیاتی شما میزان گردش حساب شما آثار مالیاتی دارد.

 

قانون مالیات کارتخوان و بخشنامه‌های آن لغو و حذف مالیات کارت خوان چگونه انجام می‌شود؟

برای لغو و حذف مالیات دستگاه پوز ، قوانین و بخشنامه‌های مربوطه توسط مراجع مالیاتی و دولت صادر می‌شوند. این قوانین و بخشنامه‌ها ممکن است به دلیل تغییرات در سیاست‌ها، تغییرات اقتصادی یا دیگر عوامل، به‌روزرسانی و تعویض شوند. عملیات لغو و حذف مالیات کارتخوان معمولاً به‌وسیله قراردادن اعلامیه‌های رسمی و فراهم کردن راهنماها و روش‌های اجرایی مربوطه انجام می‌شود. نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که ما چیزی بنام مالیات دستگاه کارتخوان نداریم چون تا به همین امروز منبع مالیاتی به نام مالیات کارتخوان نداریم. بلکه گردش حساب بانکی بوسیله ابزاری مانند پوز می تواند کمک به شناسایی و وصول مالیات کند. اگر در خصوص نحوه رسیدگی به تراکنش های بانکی قانون جدیدی اتخاذ شود باید لایحه آن در مجلس تصویب و مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد و سپس به دولت ابلاغ شود تا آن را توسط وزارت اقتصاد و نهاد اجرایی در این خصوص یعنی سازمان أمور مالیاتی کشور ابلاغ کند. اگر در مواردی که مقرره ای (بخشنامه یا دستورالعمل) توسط دیوان ابطال شود به سازمان مالیاتی ابلاغ می شود تا از زمره قوانین موجود کنار گذاشته شود.

مشمولین مالیات کارتخوان چه کسانی هستند ؟

کلیه دارندگان دستگاه‌های pos که فعالیت تجاری یا اقتصادی دارند، مشمول پرداخت مالیات کارت خوان هستند. این مشاغل شامل موارد زیر می‌شوند:
 •  مشاغل تولیدی
 •  مشاغل بازرگانی
 •  مشاغل خدماتی

 

شغل های معاف از مالیات دستگاه کارت خوان کدامند ؟

در خصوص مشاغل معاف از مالیات کارتخوان باید گفت در نظام مالیاتی جمهوری اسلامی و در راس آن قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه های بعدی آن اشخاص معاف از مالیات و نرخ صفر اعلام شده اند که برخی از آنها در مواد ۲ (اشخاص غیرمشمول) ماده ۸۱ (فعالیت های کشاورزی) ماده ۱۳۲ (نرخ صفر) و .... بیان شده اند. البته در مورد معافیت اشخاص (حقیقی یا حقوقی) موارد بسیار زیادی در نظام مالیاتی تدارک دیده شده است که با توجه به اینکه از حوصله این مقاله خارج است به تفصیل در یک مقاله دیگر به آن پرداخته ایم و در صورتیکه علاقه مند به مطالعه در زمینه مالیات دستگاه کارتخوان هستید می توانید از لینکی که در ادامه می آید ، آن را مطالعه کنید. در مورد اشخاصی که معاف از مالیات هستند و معافیت آنها صراحتا در قانون ذکر شده است تفاوتی ندارد از چه ابزاری برای انتقال پول استفاده می کند در هر صورت اگر به تکالیف قانونی خود به درستی عمل کنند می توانند از معافیت های خود استفاده کنند.

 

مالیات کارتخوان pos سیار 

یکی دیگر از پرسش های رایج این است که مالیات کارتخوان سیار با مالیات دستگاه پوز های دیگر متفاوت است ؟ در مورد مالیات دستگاه کارتخوان و نحوه پرداخت مالیات و ضریب مالیاتی – تفاوتی بین دستگاه پوز سیار با ثابت نیست و هر دو براساس ضوابطی که در بالا وجود دارد مالیات ستانی می شود. نکته ای که بسیار قابل اهمیت است و بارها و بارها به آن اشاره کرده ام این است که دستگاه کارت خوان یک ابزار برای انتقال پول است و تفاوتی بین مالیات کارت خوان سیار و کارت خوان ثابت یا واریز از طریق پایا و کارت به کارت وجود ندارد. در نهایت کاری که سازمان مالیاتی انجام می دهد جمع بستانکار (واریزی) تمامی حسابهای متصل به یک کدملی را شناسایی و از آن مالیات ستانی می کند. لذا مالیات کارتخوان سیار نیز مانند سایر کارت خوان ها باید پرداخت شود.

 

نکات فنی نمایندگان مجلس در مورد قانون پایانه های فروشگاهی در خصوص مالیات دستگاه کارت خوان :

 1.  با توجه به اینکه استفاده از حساب‌های شخصی برای انجام فعالیت‌های شغلی عملاً به معنای فراهم بودن شرایط برای دور زدن قانون برای عدم پرداخت مالیات کارتخوان است، در قانون جریمه‌­ها و تنبیهاتی برای استفاده از حساب شخصی جهت انجام فعالیت‌های تجاری در نظر گرفته شده است؛ اما در ارتباط با شیوه شناسایی اشخاص متخلف تمهیدی اندیشیده نشده است. بدین جهت لازم است دو مسیر هم زمان پیگیری شود: اولاً در نظام بانکی خدمات قابل ارائه به حساب‌های شخصی اعم از سقف تراکنش‌ها، محدود و واقعا متناسب با نیاز شخصی باشد، به نحوی که این محدودیت ها ادامه مسیر فعلی را برای اشخاص متخلف پرهزینه نماید و انگیزه‌ای برای استفاده از آن‌ها جهت انجام فعالیت شغلی وجود نداشته باشد؛ ثانیاً در نظام مالیاتی با استقرار نظام مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی (PIT) به نحوی قاعده‌گذاری شود که از بروز چنین تخلفاتی پیشگیری شود. در این صورت اخذ مالیات‌های تنظیمی مثل مالیات بر عایدی سرمایه نیز بر اساس اطلاعات اظهارنامه‌های مالیات بر مجموع درآمد اشخاص یا اسناد مثبته استاندارد، مشابه صورت‌حساب‌های الکترونیکی امکان‌پذیر خواهد بود.
 2. قانون همه اشخاص حقیقی که مجوز فعالیت اقتصادی ندارند را از ثبت حساب تجاری و نیز دریافت دستگاه کارتخوان محروم می‌کند؛ در نتیجه اشخاص حقیقی از جمله دست‌فروشان امکان ادامه فعالیت اقتصادی نخواهند داشت. پیشنهاد می‌شود حداقل تا زمانی که این اشخاص بطور کامل ساماندهی شوند و تحت ضوابط اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات کارتخوان ، امکان دریافت حساب تجاری برای آن‌ها فراهم شود، در چارچوب مقرراتی که سازمان امور مالیاتی تعیین می‌کند، استفاده از دستگاه کارت خوان با محدودیت دریافت مثلاً حداکثر 10 میلیون ریال در روز و 200 میلیون ریال در هر ماه کماکان برای ایشان مجاز باشد.
 3.  پیشنهاد می‌شود اطلاعات مکانی دستگاه‌های کارت‌ خوان نیز مورد استفاده سازمان امورمالیاتی قرار گیرند و از ادامه فعالیت دستگاه‌های کارت‌ خوانی که مکان فعالیت آن‌ها با مکان معرفی شده به سازمان امور مالیاتی جهت انجام فعالیت اقتصادی مطابقت ندارد، جلوگیری شود.

 

وظایف دستگاه های حاکمیتی در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی

سازمان ها و دستگاه های ذیربط در قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان مسئولیت هایی دارند تا این قانون بدرستی اجرا شود که این مسئولیت ها به شرح ذیل است: (منظور از رفرنس قانونی در جدول مالیات دستگاه کارتخوان ، قانون پایانه های فروشگاهی می باشد)

 

وظایف سازمان امور مالیاتی کشور

در خصوص مالیات pos سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان متولی اجرای قانون پایانه های فروشگاهی، وظایف متعددی در این زمینه بر عهده دارد. از جمله این وظایف می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • راه اندازی و توسعه سامانه مودیان
 • فراهم کردن زیرساخت های لازم برای اتصال اشخاص مشمول به سامانه مودیان
 • آموزش و اطلاع رسانی به اشخاص مشمول در خصوص نحوه استفاده از سامانه مودیان
 • نظارت بر اجرای قانون پایانه های فروشگاهی توسط اشخاص مشمول
 • وظایف اشخاص مشمول ( اشخاص مشمول قانون پایانه های فروشگاهی، شامل کلیه اشخاصی هستند که بر اساس قانون، موظف به استفاده از پایانه های فروشگاهی و ارسال صورتحساب الکترونیکی هستند. از جمله این اشخاص می توان به موارد زیر اشاره کرد: اشخاص حقوقی ، اشخاص حقیقی دارای درآمد مشمول مالیات بر ارزش افزوده ، اشخاص حقیقی دارای فروشگاه های زنجیره ای

 

وظایف دستگاه های حاکمیتی

علاوه بر سازمان امور مالیاتی کشور، دستگاه های حاکمیتی دیگری نیز در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی نقش دارند. از جمله این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت ، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت اقتصاد و دارایی. از جمله وظایف این دستگاه ها در رابطه با مالیات pos می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • حمایت از توسعه زیرساخت های لازم برای اتصال اشخاص مشمول به سامانه مودیان
 • آموزش و اطلاع رسانی به اشخاص مشمول در خصوص نحوه استفاده از سامانه مودیان
 • نظارت بر اجرای قانون پایانه های فروشگاهی توسط اشخاص مشمول
 

لزوم اخذ مالیات کارت خوان 

 • افزایش عدالت مالیاتی : اخذ مالیات کارت خوان می‌تواند به افزایش عدالت مالیاتی کمک کند. چرا که این اقدام باعث می‌شود که درآمدهای مشاغل مختلف به طور دقیق شناسایی و مالیات آنها به صورت عادلانه محاسبه شود.
 • جلوگیری از فرار مالیاتی : اخذ مالیات بر دستگاه کارت خوان می‌تواند به جلوگیری از فرار مالیاتی کمک کند. چرا که این اقدام باعث می‌شود که مشاغلی که درآمدهای خود را به صورت غیرقانونی پنهان می‌کنند، شناسایی و مشمول مالیات دستگاه کارتخوان شوند.
 • ارتقا اقتصاد کشور : اخذ مالیات بر کارت خوان می‌تواند به توسعه اقتصاد کشور کمک کند. چرا که این اقدام باعث می‌شود که دولت بتواند مالیات بیشتری از مشاغل دریافت کند.
البته، برخی از افراد و مشاغل مخالف اخذ مالیات بر کارت خوان هستند. آنها معتقدند که این اقدام باعث افزایش هزینه‌های کسب و کار آنها می‌شود و همچنین، می‌تواند به کاهش رقابت در بازار منجر شود. با این حال، مزایای اخذ مالیات دستگاه پوز یا کارت خوان نسبت به معایب آن بیشتر است. در نهایت باید گفت اخذ مالیات دستگاه کارتخوان می‌تواند به افزایش شفافیت و عدالت مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای دولت کمک کند.
 

ضرورت آگاهی از مالیات دستگاه پوز 

 • شفاف‌سازی درآمد مشاغل : مالیات دستگاه پوز، یکی از راه‌های مهم برای شفاف‌سازی درآمد مشاغل و کسب‌وکارهای خرد و کوچک است. مالیات کارتخوان باعث می‌شود که درآمد واقعی این مشاغل مشخص شود و از فرار مالیاتی جلوگیری شود.
 • افزایش درآمد دولت: مالیات کارتخوان ، یکی از منابع درآمدی مهم دولت است. مالیات کارت خوان می‌تواند به افزایش درآمد دولت و بهبود وضعیت بودجه کشور کمک کند.
 • رعایت عدالت مالیاتی: مالیات دستگاه پوز ، باعث می‌شود که همه مشاغل و کسب‌وکارهای خرد و کوچک، به طور مساوی مشمول مالیات شوند. این امر باعث رعایت عدالت مالیاتی در جامعه می‌شود.

 

مشاوره مالیاتی در مورد مالیات کارتخوان با راوی حساب

امیدواریم این مقاله اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده باشد. به خاطر داشته باشید که قوانین مالیاتی ممکن است در طول زمان تغییر کنند، بنابراین توصیه می‌شود همواره از آخرین قوانین و مقررات مالیاتی مطلع باشید. اگر هنوز هم در خصوص مالیات pos ابهام دارید همین الان برای مشاوره در مورد مالیات خود با ما تماس بگیرید! آیا می‌خواهید از جریمه‌های سنگین دیرکرد در پرداخت آن جلوگیری کنید؟ آیا به دنبال راهی آسان برای ثبت و ارسال اطلاعات تراکنش‌های کارتخوان خود جهت پرداخت  مالیات دستگاه پوز هستید؟ ما می‌توانیم به شما کمک کنیم! کارشناسان مجرب ما آماده ارائه مشاوره به شما هستند. ما به شما کمک می‌کنیم تا:
 •  میزان مالیات کارتخوان خود را به درستی محاسبه کنید.
 •  به موقع و بدون دیرکرد، مالیات خود را پرداخت کنید.
 •  از جریمه‌های سنگین دیرکرد جلوگیری کنید.
 •  از نرم‌افزارهای حسابداری برای ثبت و ارسال اطلاعات تراکنش‌های خود استفاده کنید.
تا دیر نشده و جریمه نشدید همین الان با ما تماس بگیرید و از مزایای مشاوره تخصصی کارشناسان راوی حساب در مورد مالیات دستگاه کارت خوان بهره‌مند شوید!
 

سوالات متداول درباره مالیات کارتخوان 

جدول مالیات کارتخوان در بانک های مختلف متفاوت است و یا یکی است ؟ یعنی مثلا مالیات کارتخوان کشاورزی با صادرات فرق دارد ؟

مالیات کارتخوان در بانک های مختلف یکسان است و تفاوتی ندارد. بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، همه تراکنش‌هایی که به وسیله دستگاه پوز انجام می‌شوند فعالیت شغلی به حساب می‌آیند و به آنها مالیات تعلق می‌گیرد. بنابراین، فرقی ندارد که دستگاه پوز از کدام بانک خریداری شده باشد. مالیات آن بر اساس میزان درآمد مشمول مالیات سالانه صاحب دستگاه محاسبه می‌شود. تنها نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد، این است که برخی بانک‌ها ممکن است کارمزد بیشتری برای دستگاه‌های کارت خوان خود دریافت کنند. این کارمزد به صورت درصدی از مبلغ تراکنش‌ها محاسبه می‌شود و به عنوان هزینه‌ای برای صاحب دستگاه محسوب می‌شود. اما این کارمزد ارتباطی به مالیات دستگاه کارتخوان ندارد.

 

مالیات کارت خوان چند درصد است ؟

همانطور که گفته شد مالیات کارت خوان درصد مشخصی ندارد و به نوع فعالیت و ضریب مالیاتی مربوطه بستگی دارد.

 

آیا برای کارتخوان مالیات جداگانه‌ای وجود دارد؟

خیر، همانطور که در بالا توضیح دادیم برخلاف تصور عموم، جدول مالیات کارتخوان وجود ندارد. در واقع، تراکنش‌های انجام‌شده از طریق کارتخوان بخشی از درآمد کسب و کار شما محسوب می‌شوند و مشمول همان مالیات بر درآمدی هستند که برای سایر فعالیت‌های اقتصادی در نظر گرفته شده است.
 

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان چگونه است؟

میزان این مالیات با توجه به ماهیت فعالیت کسب و کار شما و میزان درآمد سالانه‌تان تعیین می‌شود. به طور کلی، نرخ مالیات بر درآمد در ایران به صورت پلکانی محاسبه می‌شود، یعنی هر چه درآمد شما بیشتر باشد، نرخ مالیات نیز افزایش می‌یابد. 
 
 

چه کسانی مشمول مالیات کارتخوان هستند؟

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای مجوز کسب و کار بوده و از دستگاه کارت خوان برای دریافت وجه استفاده می‌کنند، موظف به پرداخت مالیات بر تراکنش‌های خود هستند. این قانون فرقی نمی‌کند که شما کسب و کار فیزیکی داشته باشید یا به صورت آنلاین فعالیت کنید.
 
 

مالیات ۱۰۰ میلیون کارتخوان چقدر است ؟ 

این نوع سوال که مبلغ خاصی در نظر گرفته می شود زیاد پرسیده می شود که مثلا مالیات 50 میلیون کارتخوان چقدر است ؟ در این خصوص باید گفت که پاسخ به این سوال که مالیات صد میلیون کارت خوان چقدر است برای محاسبه دقیق مالیات ۱۰۰ میلیون تومان ، به اطلاعات بیشتری نیاز داریم. یکی عوامل موثر در محاسبه مالیات نوع منبع درآمد است یعنی مالیات بر اساس نوع منبع درآمد (مانند حقوق و دستمزد، فعالیت‌های تجاری، کشاورزی، و غیره) متفاوت است. مورد بعدی میزان سود است، هر چه میزان سود بیشتر باشد،  مالیات دستگاه پوز بیشتری نیز باید پرداخت شود. وضعیت تاهل و تعداد افراد تحت تکفل نیز مهم است، افراد متاهل و دارای فرزند از معافیت‌های مالیاتی بیشتری برخوردارند.
 
 

سقف معافیت مالیاتی کارتخوان چقدر است ؟

گفته شد که کارتخوان صرفا یک ابزار برای انتقال پول است. تفاوتی ندارد که دستگاه پوز شما چه مبلغی واریزی دارد تنها زمانی مهم است که شما میخواهید از مشوق تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات استفاده کنید. البته با توجه به ضریب مالیاتی شما میزان گردش حساب شما آثار مالیاتی دارد.
 
 

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 3

وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

۲۵ آبان ۱۴۰۲ - مریم

اطلاعات خوبی راجع به مالیات دستگاه پوز دادین
وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

راوی حساب

ممنون از لطف شما
وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

۱۵ آبان ۱۴۰۲ - مریم

مطالب بسیار کمک کننده ای در خصوص مالیات کارت خوان گفتین
وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

۰۶ آبان ۱۴۰۲ - Naeemeh Abbasian

متشکرم به خاطر نکات خوبی که درباره مالیات کارتخوان اشاره کردین بسیار آموزنده و مفید بود
وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

راوی حساب

ممنون از لطف شما