وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

مالیات بر دستگاه کارتخوان pos در سال جدید چند درصد است؟

نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۲/۱۰

تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

مالیات دستگاه کارتخوان یکی از انواع مالیات‌ است که بر تراکنش‌های دستگاه‌های کارتخوان تعلق می‌گیرد. مالیات دستگاه کارتخوان یکی از منابع درآمدی دولت محسوب می‌شود و هدف از اخذ آن شفاف‌سازی، کاهش فرار مالیاتی، شناسایی درآمدهای مشاغل و کسب‌وکارها و افزایش درآمدهای دولت از طریق مالیات است. این نوع مالیات سالهاست که در برخی کشورها اخذ می شود. به طور کلی باید گفت مالیات کارتخوان یک ابزار مهم برای دولت است که می‌تواند به توسعه اقتصاد جامعه کمک کند.

ضرورت آگاهی از مالیات دستگاه پوز 

  • شفاف‌سازی درآمد مشاغل: مالیات دستگاه پوز، یکی از راه‌های مهم برای شفاف‌سازی درآمد مشاغل و کسب‌وکارهای خرد و کوچک است. این مالیات باعث می‌شود که درآمد واقعی این مشاغل مشخص شود و از فرار مالیاتی جلوگیری شود.
  • افزایش درآمد دولت: مالیات دستگاه پوز، یکی از منابع درآمدی مهم دولت است. این مالیات می‌تواند به افزایش درآمد دولت و بهبود وضعیت بودجه کشور کمک کند.
  • رعایت عدالت مالیاتی: مالیات دستگاه پوز، باعث می‌شود که همه مشاغل و کسب‌وکارهای خرد و کوچک، به طور مساوی مشمول مالیات شوند. این امر باعث رعایت عدالت مالیاتی در جامعه می‌شود.

لزوم اخذ مالیات کارت خوان 

  • افزایش عدالت مالیاتی: اخذ مالیات کارت خوان می‌تواند به افزایش عدالت مالیاتی کمک کند. چرا که این اقدام باعث می‌شود که درآمدهای مشاغل مختلف به طور دقیق شناسایی و مالیات آنها به صورت عادلانه محاسبه شود.
  • جلوگیری از فرار مالیاتی: اخذ مالیات بر دستگاه کارت خوان می‌تواند به جلوگیری از فرار مالیاتی کمک کند. چرا که این اقدام باعث می‌شود که مشاغلی که درآمدهای خود را به صورت غیرقانونی پنهان می‌کنند، شناسایی و مشمول مالیات شوند.
  • ارتقا اقتصاد کشور : اخذ مالیات بر کارت خوان می‌تواند به توسعه اقتصاد کشور کمک کند. چرا که این اقدام باعث می‌شود که دولت بتواند مالیات بیشتری از مشاغل دریافت کند.
البته، برخی از افراد و مشاغل مخالف اخذ مالیات بر کارت خوان هستند. آنها معتقدند که این اقدام باعث افزایش هزینه‌های کسب و کار آنها می‌شود و همچنین، می‌تواند به کاهش رقابت در بازار منجر شود. با این حال، مزایای اخذ مالیات دستگاه پوز یا کارت خوان نسبت به معایب آن بیشتر است. این اقدام می‌تواند به افزایش شفافیت و عدالت مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای دولت کمک کند.

مالیات کارتخوان، یک مالیات جدید است که از سال 1401 در ایران اجرا شده است. مالیات کارتخوان یکی از انواع مالیات‌های مستقیم است که در ایران بر تراکنش‌های دستگاه‌های کارتخوان تعلق می‌گیرد. مالیات کارتخوان توسط سازمان امور مالیاتی کشور اخذ می‌شود و به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت محسوب می‌شود. مالیات کارتخوان بر اساس نوع فعالیت و میزان درآمد مشاغل و کسب‌وکارها محاسبه می‌شود. مالیات کارتخوان باید توسط صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها به صورت ماهانه پرداخت شود. در صورت عدم پرداخت مالیات کارتخوان، صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها مشمول جریمه خواهند شد.

مالیات کارت خوان بر تمام تراکنش های کارتخوان که بیش از 50 میلیون تومان در سال باشد، اعمال می شود. نرخ مالیات دستگاه پوز 10 درصد است. مالیات کارتخوان برای مبارزه با فرار مالیاتی و تامین مالی تروریسم وضع شده است. مالیات دستگاه کارتخوان همچنین برای کمک به دولت در جمع آوری درآمد بیشتر برای تامین هزینه های خود استفاده می شود. مالیات کارت خوان توسط سازمان امور مالیاتی ایران جمع آوری می شود. سازمان امور مالیاتی ایران اطلاعات مربوط به تراکنش های دستگاه کارتخوان را از بانک ها جمع آوری می کند و سپس این اطلاعات را برای محاسبه مالیات دستگاه POS استفاده می کند. مالیات کارتخوان یک مالیات جدید است و هنوز در حال اجرا است. در نتیجه، ممکن است برخی از اشکالات و ابهام های قانونی در مورد این مالیات وجود داشته باشد. با این حال، دولت ایران متعهد به اجرای این مالیات است و در حال تلاش برای رفع هرگونه مشکل قانونی است که ممکن است وجود داشته باشد. مالیات کارتخوان یک مالیات جدید و بحث برانگیز است. برخی از مردم معتقدند که این مالیات یک مالیات عادلانه است و به دولت کمک می کند تا با فرار مالیاتی و تامین مالی تروریسم مبارزه کند. برخی دیگر معتقدند که این مالیات یک مالیات ناعادلانه است و به مردم عادی آسیب می رساند. در نهایت، این به هر فرد بستگی دارد که تصمیم بگیرد که آیا مالیات کارتخوان را عادلانه می داند یا خیر. با این حال، مهم است که درک کنیم که این مالیات برای مبارزه با فرار مالیاتی و تامین مالی تروریسم وضع شده است و به دولت کمک می کند تا درآمد بیشتری برای تامین هزینه های خود جمع آوری کند.

 

 مالیات کارتخوان چقدر است؟

اینکه بگوییم مالیات کارتخوان چقدر است دقیقا مانند این است که بگوییم مالیات شرکت من در ۳ سال آینده چقدر می شود؟ 
مالیات دستگاه کارتخوان معمولاً بر اساس درصدی از مبلغ تراکنش‌های کارتخوان تعیین می‌شود. این درصد معمولاً توسط دولت یا مراجع مالیاتی مشخص می‌شود و ممکن است در هر کشور و حتی در برخی صنایع متفاوت باشد.
برای اینکه جواب مناسبی برای این سوال پیدا کنیم بهتر است در ابتدای یکسری موارد را بررسی کنیم تا بتوانیم برای مالیات کارت خوان بهترین پاسخ را بیابیم.
اولین موردی که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که دستگاه کارتخوان شما برای چه فعالیتی استفاده می شود؟ برای مثال اگر شغل شما سوپر مارکتی باشد با ضریب مالیاتی یک پزشک قطعا متفاوت است. یا در مثالی دیگر  فردی که مشغول به فروش پوشاک آن هم بصورت عمده می باشد قطعا با یک تولید کننده لوستر فرق میکند. 
برای اینکه بتوانید ذهنیت درستی از ضرایب مالیاتی و ارتباط آن با نوع شغل خود پیدا کنید این نکته را باید عرض کنم که سازمان أمور مالیاتی براساس دفترچه ضرایبی که دارد میزان مالیات را تعیین می کند این دفترچه ضرایب در دسترس عموم و در سایت سازمان أمور مالیاتی قرار دارد که می توانید ضریب فروش خود را مورد ارزیابی قرار دهید. در مورد مشاغل گروه دوم و سوم (براساس آیین نامه ماده ۹۵ و تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م) که اسناد و مدارکی برای ارائه ندارند یا مستندات آنها ناقص است و از طرفی از نگهداری دفاتر معاف شده اند- میزان فروش آنها براساس یک ضریب محاسبه و مبلغ مالیات آنها تعیین می شود.
برای روشن شدن بیشتر باید تبصره ماده ۱۰۰ را یاداور شد. هنگام تسلیم اظهارنامه مشاغل براساس تبصره ماده ۱۰۰ مالیات فقط قابل رویت و تایید نهایی شدن را دارد. در اصل تبصره ماده ۱۰۰ یک فرم است که شما آن را تایید نهایی می کنید و در صورتی شما می توانید اطالاعات درامدی و سود و زیانی خود را در آن منعکس کنید که شما اظهارنامه عادی تسلیم کنید – پس نتیجتا چون شما عملا اظهارنامه ای تسلیم نمی کنید و فرم تبصره ماده ۱۰۰ را تایید نهایی می کنید بنابراین نمی توانید در میزان فروش یا مالیات خود متصرف شوید. 
خوب در ادامه جدول ضرایب باید عرض کنم که باتوجه به اینکه مشاغل گروه دووم و سوم از نگهداری دفاتر معاف شده اند براساس فروش آنها مبلغی به عنوان مالیات تعیین می شود که اگر براساس فرم تبصره ماده ۱۰۰ نهایی شود قطعی است و اگر براساس اظهارنامه عادی تسلیم شود باید بعدا مورد رسیدگی حوزه مالیاتی قرار می گیرد.
شاید این سوال برای شما پیش آید که اگر بخواهیم از این منطق پیروی کنیم پس تکلیف مشاغل گروه اول و اشخاص حقوقی چه می شود؟‌
در مورد مشاغل گروه اول و اشخاص حقوقی زمانی که مستندات کافی برای ارائه به حوزه مالیاتی موجود نباشد یا تکالیف مطابق اییین نامه ماده ۹۵ و ایین نامه ماده ۲۱۹ تنظیم نشده باشد حوزه مالیاتی از دفترچه ضرایب استفاده می کند. (البته در رویه عملی بسیار دیده می شود که حوزه مالیاتی با مودی مبلغی را به عنوان مالیات نهایی توافق می کند و پرونده را مختومه می کند.)
تا اینجای کار شما ذهنیتی از دفترچه ضرایب پیدا کردید حالا میخواهیم در این زمینه دقیقتر شویم. 
زمانیکه شما در حال تسلیم اظهارنامه هستید مبلغی گردش حساب بانک تجاری شما به علاوه گردش دستگاه پوز شما را نمایش می دهد حال اگر در حال تسلیم فرم تبصره ماده ۱۰۰ باشید براساس میزان گردش دستگاه پوز و ضریبی که شامل حال شما می شود مبلغی به عنوان مالیات توسط سیستم تعیین و با نهایی کردن فرم تبصره ماده ۱۰۰ مالیات قطعی و نهایی می شود. اما اگر شما اظهارنامه عادی تسلیم کنید می توانید مبلغی سود و زیانی خود را به گونه ای تنظیم کنید که مورد تایید شما هست و بر همان أساس مالیات پرداخت کنید البته این نکته مهم را هم در نظر داشته باشید که هر عددی در اظهارنامه عادی خود وارد کنید در هنگام رسیدگی براساس آن باید مستندات قابل دفاع به حوزه مالیاتی ارائه دهید.
نکته: در نظر داشته باشید که تمامی واریزی ها از طریق دستگاه پوز به منزله درآمد نبوده و برخی واریزی ها مانند انتقالی ها بین حساب های خود – یارانه – تسهیلات و .... پالایش و کنار گذاشته می شوند که برای اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از محتوای صفحه.......... استفاده کنید که مفصلا توضیح داده شده است.

برای اینکه بدانید که ضریب مالیاتی شغل و یا صنعت شما چند درصد است می توانید در گوگل جستجو کنید: <دفترچه ضرایب مالیاتی> و در سایت سازمان أمور مالیاتی می توانید براساس نوع فعالیت خود و در ۴ گروه تولید کننده – وارد کننده – عمده فروش و خرده فروش میزان ضریب فعالیت خود را پیدا کنید.

در جدول زیر برخی از احکامی که مودیان باید به آن عمل کنند ذکر شده است:

ردیف

موضوع

رفرنس قانونی

1

تفکیک حساب های شخصی و تجاری

ماده 10 قانون پایانه های فروشگاهی

معرفی شماره حساب های بانکی و شناسه یکتا برای دستگاه های کارتخوان مرتبط یا فعالیت شغلی

2

ساماندهی دستگاه کارتخوان بانکی

ماده 11 قانون پایانه های فروشگاهی

ساماندهی درگاه های پرداخت الکترونیکی

دسترسی سازمان امور مالیاتی به تراکنش های حساب های تجاری

 
مالیات بر دستگاه کارتخوان پوز
 

همانطور که در جدول بالا پیداست در ماده 11 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، بانک مرکزی را مکلف به ساماندهی دستگاه های کارتخوان pos و درگاه های الکترونیک کرده است. بنابراین براساس این قانون تمام دستگاه های پوز و حساب های بانکی شخصی و شغلی باید تعیین تکلیف شوند.

دریافت پیامک مالیات بر دستگاه کارتخوان pos

با توجه به صحبت های بالا چندی پیش پیامک هایی برای تمام اشخاص ارسال شده است تا در صورت فعالیت اقتصادی حساب های بانکی و دستگاه های کارتخوان pos را در کارتابل مالیاتی خود اعلام کنند. یک نمونه از این پیامک ها به شرح ذیل است:

مالیات دستگاه پوز
 

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان:

در صورت استفاده از درصد ثابت برای مالیات دستگاه پوز، محاسبه مالیات بسیار ساده است. می‌توانید درصد مالیات را درصدی از مبلغ تراکنش ضرب کنید تا مبلغ مالیات را محاسبه کنید. به عنوان مثال، اگر درصد مالیات کارتخوان 2٪ است و مبلغ تراکنش 100 میلیون تومان باشد، مبلغ مالیات کارتخوان برابر با 2 میلیون تومان خواهد بود.

استعلام مالیات کارتخوان به چه روشی قابل انجام است؟

باتوجه به توضیحاتی که در بالا داده شد می توانید در سامانه اظهارنامه برای سنوات گذشته این مبلغ را مشاهده کنید و یا با گردش گرفتن از دستگاه پوز و پیدا کردن ضریب مالیاتی براساس نوع کسب و کارتان مبلغ مالیات خود را پیش بینی کنید. در نظر داشته باشید که اگر جز مشاغل گروه اول و یا اشخاص حقوقی هستید براساس دفاتر قانونی و اسناد و مدارک مالیات تعیین می شود مگر خلاف آن احراز شود.

 

 سقف و میزان مالیات دستگاه کارتخوان چقدر است؟

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که دستگاه کارتخوان صرفا یک ابزار برای انتقال پول است. یعنی تفاوتی ندارد که این پول بوسیله کارت به کارت در حساب واریز شده باشد. هر ساله مطابق با تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم یک عددی را اعلام می کنند و اگر هر شخصی زیر آن مبلغ جمع واریزی داشته باشد می تواند از مشوق تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کند و بدون رسیدگی و ارائه اسناد و مدارک مالیات خود را قطعی کند. 
حال متوجه شدید که تفاوتی ندارد که دستگاه پوز شما چه مبلغی واریزی دارد تنها زمانی مهم است که شما میخواهید از مشوق تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات استفاده کنید. البته با توجه به ضریب مالیاتی شما میزان گردش حساب شما آثار مالیاتی دارد.

 

قانون مالیات کارتخوان و بخشنامه‌های آن لغو و حذف مالیات کارتخوان چگونه انجام می‌شود؟

برای لغو و حذف مالیات کارتخوان، قوانین و بخشنامه‌های مربوطه توسط مراجع مالیاتی و دولت صادر می‌شوند. این قوانین و بخشنامه‌ها ممکن است به دلیل تغییرات در سیاست‌ها، تغییرات اقتصادی یا دیگر عوامل، به‌روزرسانی و تعویض شوند. عملیات لغو و حذف مالیات کارتخوان معمولاً به‌وسیله قراردادن اعلامیه‌های رسمی و فراهم کردن راهنماها و روش‌های اجرایی مربوطه انجام می‌شود.
نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که ما چیزی بنام مالیات کارتخوان نداریم چون تا به همین امروز منبع مالیاتی به نام مالیات کارتخوان نداریم. بلکه گردش حساب بانکی بوسیله ابزاری مانند کارتخوان می تواند کمک به شناسایی و وصول مالیات کند. 
اگر در خصوص نحوه رسیدگی به تراکنش های بانکی قانون جدیدی اتخاذ شود باید لایحه آن در مجلس تصویب و مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد و سپس به دولت ابلاغ شود تا آن را توسط وزارت اقتصاد و نهاد اجرایی در این خصوص یعنی سازمان أمور مالیاتی کشور ابلاغ کند. 
اگر در مواردی که مقرره ای (بخشنامه یا دستورالعمل) توسط دیوان ابطال شود به سازمان مالیاتی ابلاغ می شود تا از زمره قوانین موجود کنار گذاشته شود.

 

مشاغل معاف از مالیات کارتخوان کدامند؟

در نظام مالیاتی جمهوری اسلامی و در راس آن قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه های بعدی آن اشخاص معاف از مالیات و نرخ صفر اعلام شده اند که برخی از آنها در مواد ۲ (اشخاص غیرمشمول) ماده ۸۱ (فعالیت های کشاورزی) ماده ۱۳۲ (نرخ صفر) و .... بیان شده اند. البته در مورد معافیت اشخاص (حقیقی یا حقوقی) موارد بسیار زیادی در نظام مالیاتی تدارک دیده شده است که با توجه به اینکه از حوصله این مقاله خارج است به تفصیل در یک مقاله دیگر به آن پرداخته ایم و در صورتیکه علاقه مند به مطالعه در این زمینه هستید می توانید از لینک زیر آن را مطالعه کنید.
در مورد اشخاصی که معاف از مالیات هستند و معافیت آنها صراحتا در قانون ذکر شده است تفاوتی ندارد از چه ابزاری برای انتقال پول استفاده می کندد در هر صورت اگر به تکالیف قانونی خود به درستی عمل کنند می توانند از معافیت های خود استفاده کنند.

 

مالیات کارتخوان سیار

در مورد مالیات کارتخوان و نحوه پرداخت مالیات و ضریب مالیاتی – تفاوتی بین دستگاه کارتخوان سیار با ثابت نیست و هر دو براساس ضوابطی که در بالا وجود دارد مالیات ستانی می شود. نکته ای که بسیار قابل اهمیت است و بارها و بارها به آن اشاره کرده ام این است که دستگاه کارتخوان یک ابزار برای انتقال پول است و تفاوتی بین مالیات کارتخوان سیار و کارتخوان ثابت یا واریز از طریق پایا و کارت به کارت وجود ندارد. در نهایت کاری که سازامان مالیاتی انجام می دهد جمع بستانکار (واریزی) تمامی حسابهای متصل به یک کدملی را شناسایی و از آن مالیات ستانی می کند.

 

نکات فنی نمایندگان مجلس در مورد قانون پایانه های فروشگاهی به شرح ذیل:

“1. با توجه به اینکه استفاده از حساب‌های شخصی برای انجام فعالیت‌های شغلی عملاً به معنای فراهم بودن شرایط برای دور زدن قانون است، در قانون جریمه‌­ها و تنبیهاتی برای استفاده از حساب شخصی جهت انجام فعالیت‌های تجاری در نظر گرفته شده است؛ اما در ارتباط با شیوه شناسایی اشخاص متخلف تمهیدی اندیشیده نشده است. بدین جهت لازم است دو مسیر هم زمان پیگیری شود: اولاً در نظام بانکی خدمات قابل ارائه به حساب‌های شخصی اعم از سقف تراکنش‌ها، محدود و واقعا متناسب با نیاز شخصی باشد، به نحوی که این محدودیت ها ادامه مسیر فعلی را برای اشخاص متخلف پرهزینه نماید و انگیزه‌ای برای استفاده از آن‌ها جهت انجام فعالیت شغلی وجود نداشته باشد؛ ثانیاً در نظام مالیاتی با استقرار نظام مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی (PIT) به نحوی قاعده‌گذاری شود که از بروز چنین تخلفاتی پیشگیری شود. در این صورت اخذ مالیات‌های تنظیمی مثل مالیات بر عایدی سرمایه نیز بر اساس اطلاعات اظهارنامه‌های مالیات بر مجموع درآمد اشخاص یا اسناد مثبته استاندارد، مشابه صورت‌حساب‌های الکترونیکی امکان‌پذیر خواهد بود.

2. قانون همه اشخاص حقیقی که مجوز فعالیت اقتصادی ندارند را از ثبت حساب تجاری و نیز دریافت دستگاه کارت‌خوان محروم می‌کند؛ در نتیجه اشخاص حقیقی از جمله دست‌فروشان امکان ادامه فعالیت اقتصادی نخواهند داشت. پیشنهاد می‌شود حداقل تا زمانی که این اشخاص بطور کامل ساماندهی شوند و تحت ضوابط اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی، امکان دریافت حساب تجاری برای آن‌ها فراهم شود، در چارچوب مقرراتی که سازمان امور مالیاتی تعیین می‌کند، استفاده از دستگاه کارت خوان با محدودیت دریافت مثلاً حداکثر 10 میلیون ریال در روز و 200 میلیون ریال در هر ماه کماکان برای ایشان مجاز باشد.

3. پیشنهاد می‌شود اطلاعات مکانی دستگاه‌های کارت‌خوان نیز مورد استفاده سازمان امورمالیاتی قرار گیرند و از ادامه فعالیت دستگاه‌های کارت‌خوانی که مکان فعالیت آن‌ها با مکان معرفی شده به سازمان امور مالیاتی جهت انجام فعالیت اقتصادی مطابقت ندارد، جلوگیری شود“.

وظایف دستگاه های حاکمیتی در اجرای قانون

سازمان ها و دستگاه های زیر در قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان مسئولیت هایی دارند تا این قانون بدرستی اجرا شود که این مسئولیت ها به شرح ذیل است: (منظور از رفرنس قانونی در جدول، قانون پایانه های فروشگاهی می باشد)

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0