وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

وکیل مالیاتی کیست؟

نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۳

تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۱/۱۰/۱۲

وکیل مالیاتی کیست؟

 

اگر دارای تجربه در زمینۀ یک تجارت هستید و یا اینکه تجربه فعالیت در قسمت مالی یک شرکت را دارید حتماً با کسانی آشنا شده اید که همان وکیل یا مشاور مالیاتی بوده است.  وکیل مالیاتی همان وکیلی می باشد که در زمینۀ مجتمع و تکنولوژی مربوط به قانون مالیات دارای تخصص است. . یک وکیل مالیاتی پس از اینکه شما دجار مشکل شدید می تواند میانجیگری کند. اما مشاورۀ از قبل در مورد یکی از این مشکلات نیزمی تواند از بروز مشکل جلوگیری کند.

 

حتما بخوانید : نحوه تنظیم قرارداد حسابداری

 

وکیل مالیاتی همان وکیلی می باشد که در زمینۀ مجتمع و تکنولوژی مربوط به قانون مالیات دارای تخصص است. وکیل مالیاتی برای اداره و مدیریت کردن موارد پیچیدگی، فنی و قانونی وضعیت مالیاتی شما بهترین گزینه محسوب می باشد. یک وکیل مالیاتی پس از اینکه شما دجار مشکل شدید می تواند میانجیگری کند. اما مشاورۀ از قبل در مورد یکی از این مشکلات نیزمی تواند از بروز مشکل جلوگیری کند.

 

انواع مالیات

مالیات به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم بخش بندی می شود از مالیات های مستقیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مالیات بر دارایی که خود شامل مالیات بر ارث، مالیات بر حق تمبر، مالیات بر درآمد اتفاقی، مالیات بر سالانه املاک مالیات بر مستغلات مسکونی خالی می باشد.
مالیات بر درآمد که خود شامل مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات بر درآمد حقوق، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد اتفاقی و مالیات بر جمع درآمد منتج شده از منابع متعدد می باشد.

 

مالیات غیر مستقیم شامل موارد زیر است:

مالیات بر واردات
مالیات بر مصرف و فروش

وکیل مالیاتی در پرداخت انواع و اقسام مالیات های پرداختی نظارت داشته و با هدف معافیت از مالیات طبق قوانین مالیاتی فعالیت اصلی او می باشد. مثلاً وکیل مالیاتی این را می داند که چه اشخاصی مشمول مالیات نمی باشند که به عنوان نمونه ای از وظایف وکیل مالیاتی به چند مورد اشاره می کنیم:

وزارتخانه ها و موسسات دولتی
دستگاه هایی که بودجه آن توسط دولت مهیا می شود
شهرداری

در ضمن لازم به ذکر است که شرکت هایی که تمام سرمایه خود و یا بخشی از سرمایه شان به موسسات مذکور تعلق داشته باشد مشمول معاف مالیاتی نمی باشند.

 

اگر نیاز به وکیل مالیاتی دارید همین الان تماس بگیرید : 09304537723

 

وکیل مالیاتی باید به چه مواردی مسلط باشد؟

مالیات در درآمد شغل های مختلف

رسیدگی و نحوه تعیین درآمد مشمول مالیات مشاغل

معافیت مالیاتی

مراجع حل اختلاف مالیاتی

یک وکیل مالیاتی همچنین باید به زمینه های دیگر فعالیت آشنا باشد:

آموزش حسابداری

نرم افزار حسابداری

آموزش مالیاتی

حسابداری صنعتی

بهای تمام شده

که تمام موارد بالا موضوعاتی هستند که وکیل مالیاتی باید با آنها آشنایی کامل داشته باشند.

 

آیا شما نیز به وکیل مالیاتی نیاز دارید؟

این سوالی است که پاسخ آن بیش از پیش یک وکیل مالیاتی را معرفی کند. باید اشاره کرد که ما یک حسابدار داریم و یک وکیل مالیاتی که این دو با هم تفاوت دارند. ولی هر دوی آنها برای کمک به شما در ساعتی که نیاز دارید در دسترس هستند. واژۀ وکیل (یا مشاور attorney ) دارای یک حلقه ی تهدید آمیز است بخاطر اینکه شما صرفاْ با اعداد و ارقام درگیر نیستید بلکه در حال جنگ با قانون هستید.

 

برای بعضی از مقادیر این مورد دقت بالایی دارد. وکیل مالیاتی می تواند چیزهای خاصی را مدیریت کند که حسابدار نمی تواند این یکی از تفاوت های وکیل مالیاتی نسبت به حسابدار است. با این وجود شما نباید لزوماْ درگیر جنگ با زندگی خود باشید قبل از اینکه یک وکیل مالیاتی شروع به خدمات دهی کند و در دسترس باشد.

 

معافیت مالیاتی

گرفتن معافیت مالیاتی یکی از وظایف وکیل مالیاتی است.

 

وکیل مالیاتی در چه زمانی لازم است ؟

شما زمانی به وکیل مالیاتی نیاز دارید که باید تمام انواع وضعیت ها را مدیریت کنید:

  • وقتی در امور مالیاتی خود دچار مشکل می شوید و نمی توانید از آن دفاع کنید
  • پیش بینی اینکه یک دارایی مشمول مالیات دارید هنگامی که فوت می کنید
  • وقتی که یک تجارت را شروع میکنید
  • وقتی یک تجارت بین المللی را به کار می گیرید و در واقع استخدام می کنید
  • وقتی برنامه ریزی می کنید که در برابر IRS یک درخواست داشته باشید.

 

در برخی موارد شما به کسی نیاز پیدا خواهید کرد که با یک دادگاه یا اتاق دادگاه آشنا باشد و آن شخص می تواند وکیل مالیاتی باشد. با اینکه اشخاصی که مشاور نیستند تنها می توانند موکل را در دادگاه معرفی کند. این احتمالاْ بهترین معرفی می باشد که به  وسیله شخصی که در قانون به خوبی به نظم در آمده است. این  یک حقیقت است که شما با کلاهبرداری مالیاتی درگیر هستید مانند ادعای مقایسه یا اعتباراتی برای شما که در عمل محکوم نشده اید.

 

اگر دارای تجربه در زمینۀ یک تجارت هستید و یا اینکه تجربه فعالیت در قسمت مالی یک شرکت را دارید حتماً با کسانی آشنا شده اید که همان وکیل یا مشاور مالیاتی بوده است. حتی اگر تاکنون تجربه بکارگیری یک وکیل مالیاتی را ندارید باز هم مسلماً در زندگی خود مقاطعی را تجربه کرده اید که احساس کردید به یک مشاور در زمینه حسابداری و یا مالیاتی نیاز دارید.

بنابراین وکیل مالیاتی یا مشاور مالیاتی شخصی است که در زمینه های مالی و حسابدار یک متخصص تحصیل کرده و با تجربه است. وکیل مالیاتی در زمینۀ حسابداری و یا حسابرسی بسیار ماهر است و از تمام جزئیات کامل حقوق و قوانین مالیاتی مطلع است و مدیریت پرونده های مالیاتی در دادگاه ها و یا مراجع قضایی تجربه دارد.

یک مشاور مالیاتی قطعاً مانند مشاغل دیگر دارای وظایف مشخصی می باشد که به آنها اشاره می کنیم. وکیل مالیاتی قوانین، بخشنامه ها و آیین نامه های مالیاتی را بخوبی می داند و می تواند کمک کند تا شما مالیات کمتری پرداخت کنید.

 

لایحه مالیاتی

نوشتن لایحه مالیاتی یکی دیگر از وظایف وکیل مالیاتی است

وظایف یک وکیل مالیاتی

وکیل یا مشاورۀ مالیاتی شرح وظایف مشخصی دارد که عبارتند از:

پشتیبانی مالیاتی، شاید پشتیبانی مالیاتی مهمترین وظیفۀ یک وکیل مالیاتی باشد. در این مورد وی یه مدیر مالی یک شرکت مشاوره می دهد و سعی می کند آنها را با قوانین پیچیدۀ مالیاتی آشنا کرده و اطلاع رسانی کند. کارمندان مالی شرکت و یا در زمینۀ تنظیم کردن صورت های مالی آن شرکت فعالیت می کنند و به صورتی این کار را انجام می دهند که صورت های مالی کاملاً شفاف و ساده تنظیم شود و باعث می شود پرداخت مالیات را به حداقل می رسانند. وکیل مالیاتی همچنین بر روی قراردادهایی که بسته می شود، نحوۀ پرداختی ها و دریافتی های شرکت نظارت دارند و راه حل هایی ارائه می دهند تا شرکت مشمول معافیت های مالیاتی شود.

 

دادرسی مالیاتی

او پرونده های مالیاتی را در دست می گیرند و مشکلات آن را در هیأت های حل اختلاف و مراجع قانونی که به پرونده های مالیاتی رسیدگی می کنند و راهکار ارائه می دهند. هر شرکت باید هر سال اظهارنامه مالیاتی را پر کرده و به ادارۀ مالیات ارجاع دهند. گاهی اوقات به دلایلی این اظهارنامه های مالیاتی رد می شود (علی الراس) و میزان مالیات تغییر می کند. در این مواقع است که شرکت به وکیل مالیاتی نیاز پیدا می کنند.

 

دادرسی مالیاتی

دادرسی مالیاتی

 

وکیل مالیاتی پروندۀ مالیاتی را در دست می گیرد و با استفاده از تجربه و تخصص خود و تسلطی که به قوانین مالیاتی دارد از اظهارنامه مالیاتی شرکت دفاع کرده و باعث می شود شرکت مجبور به پرداخت مالیات مضاعف نشوند.

 

هدف از گرفتن مالیات می تواند شامل موارد مختلفی باشد. مثلاً تأمین بخشی از هزینه های عمومی دولت که در واقع همان اهداف درآمدیاست، یا تقسیم عادلانه درآمد و ثروت در جامعه که اهداف توزیعی نام دارند، کنترل نرخ تورم یا همان هدف گذاری تثبیتی و در نهایت کنترل حجم صادرات و واردات یا همان اهداف تخصیصی از اهدافت اخذ مالیات است.

 

اگر نیاز به وکیل مالیاتی دارید همین الان تماس بگیرید :

09304537723

و یا فرم زیر را تکمیل کنید

[wpforms id=”2120″ title=”true” description=”true”]

 

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0