وب سایت آموزش قوانین مالیاتی
شماره مقرره
موضوع مقرره مقررات گمرک
تاریخ مقرره
فیلتر های مقررات گمرک

انتخاب مرجع انتخاب وضعیت

حذف فیلتر ها

راهنمای وضعیت سند

New alerts

: معتبر است

New alerts

: بخشی منسوخ شده

New alerts

: منسوخ شده

New alerts

: نامشخص است

راهنمای وضعیت سند

: معتبر است

: بخشی منسوخ شده

: منسوخ شده

: نامشخص است

آیا تا به حال نام "بخشنامه های گمرکی" به گوشتان خورده است؟ اگر در حوزه تجارت بین المللی، واردات یا صادرات کالا فعالیت می کنید، قطعا با این اصطلاح برخورد داشته اید. بخشنامه های گمرک از جمله خدمات دولتی هستند که نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند. آخرین بخشنامه گمرک مثلاً برای ممنوعیت واردات یک کالا می‌تواند موجب افزایش قیمت آن کالا شود. مقررات گمرکی حوزه بسیار گسترده‌ای دارند و به همین دلیل همه افراد باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشند. ما در این مطلب اطلاعات کاملی در این زمینه گردآوری کردیم.

قوانین گمرک برای مبادلات تجاری

سازمان و وظایف گمرک

گمرک در تعاریف بین‌المللی سازمانی است که اجرای قانون گمرک هر کشور برای واردات،‌ صادرات و ترانزیت کالا را بر عهده دارد. کلیه عوارض واردات و صادرات نیز باید به این سازمان دولتی پرداخت شود. گمرک جمهوری اسلامی ایران یکی از ادارات زیرمجموعه وزارت امور اقتصاد و دارایی است. می‌توان گفت این سازمان به نوعی مرزبان اقتصادی کشور است و مبادی ورودی و خروجی کشور از لحاظ اقتصادی توسط این سازمان کنترل می‌شود. 

تعریف بخشنامه گمرک و انواع آن

بخشنامه گمرک در حقیقت دستورالعمل اجرایی آخرین تغییرات مقررات گمرکی کشور است. همانطور که گفتیم بخشی از قوانین مربوط به تعرفه‌های گمرکی برای واردات، صادرات و ترانزیت کالا است. این تعرفه سالانه با در نظر گرفتن موارد مختلف از جمله وضعیت اقتصادی کشور تعیین می‌شود. این تعرفه هر سال مثلاً با عنوان بخشنامه گمرک ۱۴۰۲ ابلاغ می‌شود. به جز آن در کلیه مقررات گمرک به دلایل مختلف ممکن است تغییراتی اعمال شود. این تغییر در قوانین گمرکی و نحوه اجرای آن نیز در قالب بخشنامه ابلاغ می‌شود. انواع بخشنامه گمرک عبارت است از: 

 • بخشنامه واردات: جدیدترین تغییرات در قوانین گمرکی واردات کالاهای مختلف در قالب این نوع بخشنامه ابلاغ می‌شود. 

 • صادرات: جدیدترین تغییرات در قوانین گمرکی صادرات کالاهای مختلف در قالب این نوع بخشنامه ابلاغ می‌شود.

 • ترانزیت: جدیدترین تغییرات در قوانین گمرکی ترانزیت کالاهای مختلف در قالب این نوع بخشنامه ابلاغ می‌شود.

 • امور مسافری: جدیدترین تغییرات در قوانین گمرکی کالاهای همراه مسافر در قالب این نوع بخشنامه ابلاغ می‌شود.

 • حقوقی: جدیدترین تغییرات در نحوه اجرای قوانین گمرکی در قالب این نوع بخشنامه ابلاغ می‌شود.

 • تعرفه: جدیدترین تغییرات در میزان انواع تعرفه گمرکی در قالب این نوع بخشنامه ابلاغ می‌شود.

 • بازرسی و مدیریت عملکرد: جدیدترین تغییرات در قوانین بازرسی و ارزیابی عملکرد ادارات گمرکی در قالب این نوع بخشنامه ابلاغ می‌شود.

 

اهمیت آگاهی از بخشنامه های گمرکی

دسترسی به آخرین بخشنامه های گمرک

دسترسی به آخرین بخشنامه های گمرک از طریق سایت سازمان‌های دولتی مربوطه و سایت‌های اطلاع‌رسانی قوانین کشور امکان‌پذیر است. بخش مربوط به سازمان گمرک در پایگاه ملی اطلاع‌رسانی قوانین و مقررات کشور یکی از مراجع دولتی معتبر در این حوزه است. در سایت ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران نیز با جستجوی عنوان «بخشنامه گمرک» تمامی بخشنامه‌های ابلاغی در اختیار شما قرار می‌گیرد. در سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز کلیه قوانین گمرکی موجود است. به جز آن، مؤسسات فراوانی که در حوزه خدمات حقوقی گمرکی فعالیت می‌کنند نیز آخرین بخشنامه های گمرک را منتشر می‌نمایند. 

 

بخشنامه های گمرک کلیدی و تأثیرگذار

مهمترین بخشنامه های گمرکی مربوط به قوانین صادرات و واردات گمرک و تعرفه های گمرکی است. کلیه فعالان عرصه تجارت باید از جدیدترین بخشنامه های گمرک آگاهی داشته باشند. به عنوان مثال یک بخشنامه گمرکی جدید مبنی بر ممنوعیت واردات یا صادرات  یک کالا می‌تواند بازار آن جنس را به طور کامل تغییر دهد. آخرین بخشنامه گمرک برای تعرفه‌های گمرکی و بخشنامه گمرک برای واردات، صادرات و ترانزیت کالاهای مختلف را می‌توان بخشنامه‌های کلیدی و تأثیرگذار توصیف کرد. 

 

 

راهنمای گام به گام استفاده از بخشنامه های گمرک

بخشنامه های گمرک تنوع بسیار زیادی دارند. بخشی از این بخشنامه‌ها برای تعیین نحوه اجرای قوانین گمرکی صادر می‌شوند. مخاطب این بخشنامه‌ها ادارات اجرایی مربوطه هستند. بخشی از بخشنامه‌ها به صورت موردی و برای تعیین جزئیات هریک از قوانین گمرکی صادر می‌شوند که مخاطب آنها کلیه فعالان عرصه تجارت است. نحوه استفاده از این گونه بخشنامه به صورت زیر است:

 • بخشنامه مرتبط با موضوع خاص مورد نیاز خود را جستجو کنید.

 • بخش ابتدایی بخشنامه که به ارائه توضیحات کلی در مورد قوانین تغییر یافته اختصاص دارد مرور کنید.

 • نحوه اجرای قانون و مجریان تعیین شده برای آن که در ادامه بخشنامه بیان شده را مرور کنید. 

 • در اسناد پیوست شده به بخشنامه (در صورت وجود)‌ موارد مورد نظر خود (به عنوان مثال کد تعرفه گمرکی کالاهای مورد نظر خود و میزان تعرفه آنها را) بررسی کنید. 

چرا آگاهی از بخشنامه های گمرک اهمیت دارد؟

چرا آگاهی از بخشنامه های گمرک اهمیت دارد؟

بخشنامه های گمرک به طور مستقیم بر بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله تولید،‌ توزیع،‌ فروش، واردات، صادرات و هرگونه مبادلات تجاری در کشور تأثیر دارند. هر اقدامی در حوزه معاملات تجاری و سرمایه‌گذاری باید با آگاهی از این بخشنامه‌ها صورت گیرد. زیرا موارد مختلفی مانند ممنوعیت واردات یا صادرات یک کالا یا تغییر تعرفه گمرکی یک کالا می‌تواند موجب سود یا ضرر کلان در معاملات آن کالا شود. 

چه کسانی باید بخشنامه های گمرک را بدانند؟

بخشنامه های گمرک تغییرات جدید در قوانین گمرکی را بیان می‌کنند. مهمترین افرادی که باید از این قوانین آگاه باشند عبارتند از:

 • بازرگانان : تجار و بازرگانان که در حوزه واردات،‌ صادرات و ترانزیت کالا فعالیت می‌کنند اولین مخاطبین بخشنامه های گمرک هستند.
 • تولیدکنندگان : فعالان بخش تولید به خاطر واردات مواد اولیه یا ماشین‌آلات تولیدی، وضعیت کالاهای مشابه خارجی در بازار و صادرات تولیدات خود باید از جدیدترین بخشنامه های گمرک آگاه باشند.
 • فروشندگان : فعالان عرصه فروش کالاهای مختلف باید با آگاهی از بخشنامه های گمرک در مورد خرید و فروش کالاهای مختلف تصمیم‌گیری کنند. 
 • مردم عادی : بخشنامه های گمرک به طور مستقیم و غیر مستقیم در بازار کالاهای مختلف تأثیرگذار است. بنابراین آگاهی از این بخشنامه‌ها برای مردم عادی نیز سودمند است. ضمن اینکه موارد خاصی مانند 

تأثیر بخشنامه های گمرک بر زندگی روزمره

در بخشنامه های گمرک آخرین تغییرات قوانین گمرکی و یا نحوه اجرای مقررات گمرکی کشور ابلاغ می‌شود. بدیهی است این موارد با تسهیل یا مشکل آفرینی در فرایندهای تجاری در قیمت نهایی اجناس تأثیرگذار است. در واقع قوانین گمرکی به عنوان ابزاری برای مدیریت اقتصاد کشور در اختیار دولت قرار دارند. دولت می‌تواند از این ابزار برای ثبات بازار و حمایت از تولیدکنندگان داخلی استفاده کند. بنابراین اگر از این ابزار به درستی و به موقع استفاده شود اثرات مطلوبی در زندگی روزمره مردم خواهد داشت. 

پرسش های متداول

بخشنامه های گمرک چیست؟

جدیدترین تغییرات در قوانین گمرکی و نحوه اجرای آنها از طریق بخشنامه های گمرک ابلاغ می‌شود.

بخشنامه های گمرک چه تأثیری در زندگی روزمره مردم دارد؟

قوانین و تعرفه های گمرکی با اثرگذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی در نهایت در ثبات بازار کشور و قیمت نهایی اجناس تأثیرگذارند. 

 

 

مالیات چگونه محاسبه می‌شود؟

 

با راوی حساب، خیالتان از امور مالیاتی تان راحت باشد!

هم اکنون که با دنیای پیچیده بخشنامه های گمرکی آشنا شدید، نوبت آن است که با چالش های پیچیده تر امور مالیاتی روبرو شوید. قوانین و مقررات مالیاتی همواره دستخوش تغییرات و پیچیدگی های بسیاری هستند که می توانند برای هر فردی چالش برانگیز باشند. راوی حساب به عنوان راه حلی جامع و قابل اعتماد، در کنار شماست تا با ارائه خدمات مالیاتی متنوع، از دغدغه های شما در این زمینه بکاهد. امیدواریم با مطالعه این صفحه و استفاده از اطلاعات و خدمات ارائه شده، گام موثری در راستای افزایش آگاهی و تسهیل فعالیت های گمرکی شما برداشته باشیم. فراموش نکنید که قوانین و مقررات گمرکی همواره در حال تغییر و بروزرسانی هستند. لذا توصیه می کنیم به طور مرتب به این صفحه مراجعه کرده و از آخرین بخشنامه های منتشر شده مطلع شوید. در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی در زمینه بخشنامه های گمرکی و قوانین مرتبط دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید. به دنیای پیچیده بخشنامه های گمرکی، اما ساده در دستان شما، خوش آمدید!