وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

مالیات چک صیادی

  • نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

  • تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۰۲

  • تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۳/۰۱/۰۵

  • ثبت نظر

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

مالیات بر چک یا بهتر است بگوییم مالیات بر درآمد بواسطه چک یکی از منابع مالیاتی است که در قانون مالیات های مستقیم پیش بینی شده است. در واقع ملاک و مراد سازمان مالیاتی، درآمدی است که شما از با ابزاری بنام چک کسب نموده اید. در این مقاله قصد داریم تا ابعاد مختلف این نوع مالیات را بررسی کنیم. ضمن اینکه در ویدیویی که در ابتدای این مقاله درج شده به نکات و ابعاد بیشتری اشاره کرده ایم که در صورت تمایل می توانید ویدیو و یا فایل صوتی آن را گوش دهید.

 

چک صیادی چیست و چه ارتباطی با مالیات دارد؟

چک صیادی نوع جدیدی از چک است که با هدف افزایش امنیت و اعتبار بخشی به مبادلات بانکی طراحی و اجرا شده است. این چک‌ها دارای ویژگی‌های امنیتی بیشتری نسبت به چک‌های سنتی هستند و امکان جعل و سوء استفاده از آنها به حداقل رسیده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چک صیادی، درج اطلاعات کامل صادرکننده و دریافت‌کننده در سامانه صیاد است. این اطلاعات شامل مشخصات فردی، شماره حساب و کد ملی طرفین معامله می‌شود. ثبت صدور چک در سامانه صیاد ، زمینه‌ای برای ایجاد ارتباط مستقیم میان چک‌های صیادی و فرآیند محاسبه مالیات بر ارزش افزوده فراهم کرده است. سازمان امور مالیاتی کشور از این طریق می‌تواند به صورت برخط، اصالت و اعتبار چک‌های صادره را راستی‌آزمایی کند و فرآیند تشخیص فرار مالیاتی را تسهیل بخشد.

 

ماهیت مالیات چک های صیادی جدید

در قانون مالیات های مستقیم منابعی که برای آنها مالیات پیش بینی شده است توسط قانون گذار به دو دسته تقسیم بندی می شوند: مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد. اگر بخواهیم منابع مالیات بردرآمد را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم به زیر دسته هایی تقسیم بندی شده اند: مالیات بر درآمد املاک - مالیات بر درآمد حقوق - مالیات بر درآمد صاحبان مشاغل - مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی - مالیات بر درآمد اتفاقی . سوال : ایا در منابعی که توسط قانون گذار بیان شده است مالیات بر چک را مشاهده می کنید؟ مسلما خیر. پس در قوانین مالیاتی ما مالیاتی بنام مالیات بر چک نداریم و بجای آن مالیات بر درآمد داریم خواه این درآمد بواسطه چک یا هر ابزار دیگر صورت گرفته باشد.

 

آیا چک مالیات دارد

چک صرفا یک ابزار برای جابه جایی پول می باشد و به تنهایی نمی تواند مشمول مالیات شود حتی اگر حساب های شخص تجاری منظور گردد. هر تراکنشی که در حساب فرد اتفاق می افتاد خواه با ابزار چک باشد یا دستگاه پوز یا هر ابزار دیگری به منزله درآمد نمی باشد. درآمد در قانون مالیات های مستقیم و در ماده (۹۴) تعریف شده است که شامل کلیه فروش خدمات و کالا و سایر درآمد پس از کسر هزینه ها و استهلاکات می باشد و نهایتا درآمد خالص و یا درآمد مشمول مالیات بدست می آید. درآمد خالصی که با فرمول ماده (۹۴) بدست می آید ضربدر نرخ مالیاتی می شود و توسط سازمان مالیاتی مطالبه و وصول می شود.

مالیات چک صیادی چقدر است

مالیات چک چقدر است

بستگی به هر شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی می تواند نرخ مالیات متفاوت باشد. گاهی استفاده از چک صرفا جهت استفاده شخصی است و شخص از آن برای معاملات تجاری استفاده نمی کند در این صورت حتی اگر حساب شخص تجاری شود بازهم مشمول مالیات نمی شود چرا بواسطه چک درآمدی عائد فرد نشده. البته در نظر داشته باشید که در صورتیکه حساب فرد تجاری تلقی شود باید در فرایند رسیدگی مالیاتی بتواند اثبات کند که صرفا استفاده شخصی صورت گرفته است.

 

مالیات چک ضمانت

گاهی اوقات از چک بعنوان ضمانت استفاده می کنیم و اگر برای فعالیت شغلی باشد در سیستم حسابداری، حساب های انتظامی را درگیر میکند و اگر برای استفاده شخصی باشد می توان جهت اخذ وام یا خرید کالا باشد. در هر حالت چک های ضمانتی مبلغی بزرگتر از حد معمول دارند و شاید این مورد برای برخی اشخاص نگران کننده باشد که چون چک در سیستم صیاد ثبت می شود و آثر آن مبین یک نوع معامله است، تبعات مالیاتی نداشته باشد در این شرایط در نظر داشته باشید چون معامله ای اتفاق نیافته و درآمدی عائد شخص نشده جای نگرانی ندارد و شخص نمی تواند مشمول مالیات شود چون آثار مالیاتی ندارد.

 

در صورتیکه در این زمینه سوال یا ابهامی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا به آن در اسرع وقت پاسخ داده شود.

 
 

چک صیادی و سردرگمی شما در پرداخت مالیات چک ؟

نگران نباشید! وکیل مالیاتی با سابقه در راوی حساب با سالها تجربه در امور مالیاتی، در کنار شماست تا:
 
  • مراحل محاسبه مالیات چک صیادی را به طور کامل به شما آموزش دهد.
  • از صحت و درستی محاسبات مالیات خود اطمینان حاصل کنید.
  • با ارائه مشاوره تخصصی، بهترین راهکارها را برای بهینه سازی پرداخت مالیات به شما ارائه دهد.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل، از حقوق شما در مراجع ذیصلاح دفاع کند.
همین امروز با ما تماس بگیرید و از خدمات تخصصی ما در زمینه مالیات چک صیادی بهره مند شوید! با راوی حساب، خیالتان از بابت مالیات چک صیادی راحت باشد!
 
 

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0