وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

قانون چک در سال 1400

 • نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

 • تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۳۱

 • تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۹/۲۷

 • ثبت نظر

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

قطعا برای شروع هر فعالیت اقتصادی وجود چک الزامی است. افراد زیادی برای داد و ستد از چک استفاده می کنند. آشنایی با قانون چک در سال 1400 می تواند به شما در استفاده بهینه از این ابزار معاملاتی کمک نماید. اگر به درستی با قوانین چک آشنا نباشید، ممکن است در معاملات فریب خورده و متحمل ضرر و زیان شوید.

 

آشنایی با قانون چک در سال 1400:

 • ثبت در سامانه صیاد:

به عنوان اولین و مهم ترین نکته باید به هنگام دریافت چک بررسی نمایید که آیا چک شما در سامانه ی صیاد ثبت شده است یا خیر؟ چک هایی که در سامانه ی صیاد ثبت نشده باشند، قابلیت پردازش در سیستم بانکی کشور را ندارند و بانک از پرداخت وجه به صاحب چک خوددرای می کند. بنابراین دقت کنید. اطلاعات صادر کننده چک نه تنها باید در برگه چک موجود باشد. بلکه باید در سامانه ی صیاد نیز به ثبت رسیده باشد. پس هنگام دریافت چک باید در همان لحظه از سامانه ی صیاد استعلام بگیرید و اگر اطلاعات در سامانه با اطلاعات دسته چک مطابقت داشته باشد. اقدام به دریافت چک کنید. در غیر این صورت این چک از نظر قانونی ارزشی ندارد و نمی توان مبلغی را توسط آن دریافت نمود.

 • مشخص نمودن مبدا و مقصد دسته چک:

یکی از نکات مهم که در صدور چک باید به آن توجه ویژه شود، احراز هویت چک می باشد. به این معنا که هم گیرنده و هم دریافت کننده ی چک باید مقصد و مبدا چک را مشخص نمایند.

 • توجه به شماره یکتا چک:

یکی از نکاتی که در هنگام دریافت چک باید به آن توجه نمایید. توجه به شماره ی یکتا دسته چک می باشد. این شماره برای استعلام پیامکی دسته چک مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب شما می توانید وضعیت صاحب دسته چک را بررسی نماید. این نکته در هنگام دریافت چک بسیار مهم است. چون با این استعلام به راحتی از سابقه ی چک دهنده آگاه شوید. به این ترتیب می توانید از افراد بد حساب چک دریافت نکنید. برای دریافت استعلام می توانید شماره ی یکتای چک را 701701 پیامک بزنید.

 

تعیین تکلیف چک های قدیمی:

ممکن است شما هم از ان دسته افرادی باشید که هنوز دسته چک قدیمی خود را دارید. با وجود قانون جدید چه اتفاقی برای دسته چک شما خواهد افتاد. بنا بر اعلام مرکزی چک های قدیمی می تواند تا زمان اعتبار بدون نیاز به ثبت در سامانه ی صیاد کشیده و مصرف شوند.

مزیت های قانون چک در سال 1400 چیست؟

 • در صورت برگشت خوردن چک، پروسه ی قانونی بسیار سریع تر پیش خواهد رفت.
 • برگشت چک منجر به توقیف تمام حساب های بانکی می شود.
 • سابقه ی فرد چک دهنده را به راحتی در لحظه ی صدور چک می توان فهید.
 • میزان سوء استفاده های احتمالی از دسته چک به شدت کاهش پیدا می کند.

اگر چکم برگشت خورد، براساس قانون چک در سال 1400 چه اتفاقی می افتد؟

 

 

اگر چک شما برگشت بخورد. شما از تمام خدمات بانکی محروم خواهید شد. این خدمات شامل وام، ضمانت بانکی، دریافت کارت های بانکی و … می باشد. تمامی حساب های شما در بانک مسدود خواهد شد. به این ترتیب شما دیگر نمی توانید نه از حسابتان پول برداشت کنید و نه از خدمات بانکی استفاده کنید و این شرایط تا تعیین تکلیف وضعیت چک از سمت تمام بانک ها اعمال خواهد شد. هم چنین بعد از برگشت چک دیگر سامانه به شخص اجازه صدور چک نمی دهد. به این ترتیب از صدور چک های بی محل زیاد توسط یک فرد بد حساب جلوگیری خواهد شد.

جمع بندی کلی: قانون جدید چک در سال 1400 شاید کمی کار را برای صدور چک سخت تر نموده است. اما اعتبار زیادی به چک بخشیده و هم چنین مجازات های بازدارنده ی خوبی برای افرادی که چک شان برگشت می خورد؛ اعمال نموده است که می تواند به کاهش صدور چک های بی محل و اعتبار چک در معاملات بیانجامد. از سوی دیگر امکان سوء استفاده ی افراد از چک های مفقود شده نیز به صفر می رسد.

 

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0