وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

چه کسانی مشمول ارسال معاملات فصلی هستند؟

  • نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

  • تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۳

  • تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۸/۱۵

  • ثبت نظر

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

در قانون مالیات های مستقیم تکالیف مختلفی را برای صاحبان مشاغل و شرکت ها در نظر گرفته است که باید به آنها عمل کنند و در صورتیکه عمل نکنند مشمول جریمه می شوند. یکی از این تکالیف ارسال معاملات فصلی می باشد که باید به آن عمل شود. برای اینکه بدانید که چه افراد و شرکتهایی باید معاملات فصلی برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و البته برای دریافت اطالاعات بیشتر در خصوص مالیات می توانید اقدام به دانلود آموزش مالیات کنید.

 

مشمولین ارسال معاملات فصلی

براساس آیین نامه شماره 46378/3949/200 که مربوط به تبصره 3 ماده 169 می باشد صراحتا گفته شده :

ماده 9) اشخاص زیر مشمول ارسال فهرست معاملات می باشند:

الف) کلیه اشخاص حقوقی؛

ب) صاحبان مشاغلی که حسب نوع و یا حجم فعالیت جزو گروه اول موضوع ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون محسوب می شوند؛

ج) صاحبان مشاغل مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده؛

تبصره – اشخاص موضوع این ماده با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی قابل تغییر خواهند بود.

 

الف) کلیه اشخاص حقوقی

وقتی در آیین نامه اجرایی تبصره 3 ماده 169 گفته شده کلیه اشخاص حقوقی یعنی تمام شرکت های که بصورت رسمی ثبت شده اند باید فهرست معاملات فصلی خود را از طریق سامانه 169 برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. اگر شرکتی ثبت کرده اید که هیچگونه معامله ای ندارد و یا انجام نداده است نیاز به ارسال فهرست معاملات نیست و یا اگر با شرکت معاملات تجاری انجام نمیدهید بهتر آن است تا نامه عدم فعالیت خود را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنید.

 

ب) صاحبان مشاغلی که حسب نوع و یا حجم فعالیت جزو گروه اول

در بند اعلام کرده است که تمام مشاغل گروه اول موظف به ارسال فهرست صورت معاملات خود هستند. مشاغل یعنی تمام کسانی که بصورت انفرادی معاملات تجاری انجام می دهند یا کسب و کار خود را بصورت تکنفره یا گروهی و در قالب مشاغل مدیریت می کنند.

همانطور که در مقاله تکالیف مالیاتی مشاغل و نحوه گروه بندی آنها در آیین نامه ماده 95 قانون مالیات های مستقیم مشاغل را به سه گروه تقسیم بندی کرده است که هر کدام براساس حجم فروش یا نوع فعالیت تکالیف متفاوتی برای آنها در نظر گرفته است.

 

ج) صاحبان مشاغل مشمول بر ارزش افزوده

در بند آخر این ماده گفته شده تمام مشاغلی که مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده می شوند باید فهرست معاملات خود را به سازمان اعلام کنند و مشمول ارسال معاملات فصلی هستند. خوب حال اینکه از کجا بدانیم مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستیم مطلب هفت مرحله فراخوان ارزش افزوده می تواند به شما کمک کند که تشخیص دهید آیا مشمول مالیات بر ارزش افزوده می باشید یا خیر. البته قبل از پرداخت هر گونه مالیات باید توجه داشت که کسب و کار هر فرد یکی از مشاغل معاف از مالیات نباشد . در صورت تمایل به مطالعه در این خصوص می توانید به قسمت مربوطه مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید.

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0