وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

چه اشخاصی مشمول ثبت نام در سامانه مودیان هستند؟

  • نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

  • تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۰۶

  • تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

  • ثبت نظر

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

 
تصویب نامه و تصمیم نامه شماره: ۶۳۱۵/ت۵۸۵۷۲ هـ  تاریخ: ۱۴۰۰/۰۱/۲۴ هیات وزیران در جلسه ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ به پیشنهاد شماره ۱۹۵۲۹۸/۲ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد تبصره ماده (۲) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان مصوب ۱۳۹۸ تصویب کرد:
فهرست گروه مودیانی که در سال ۱۴۰۰ ملزم به ثبت نام در سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی نمی باشند به شرح زیر تعیین می شود: 
۱. اشخاص حقیقی موضوع ماده (۸۱) قانون مالیات های مستقیم.
۲. شخاص حقیقی موضوع ماده (۱۴۲) قانون مالیات های مستقیم
۳. صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) گروه سوم موضوع آیین نامه اجرایی ماده (۹۵) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ که صرفا فروشنده و ارایه کننده کالا و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷ می باشند . 
 
توضیحات:
ماده ۸۱- درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان­داری، احیای مراتع و جنگلها، باغات اشجار ‌از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات ‌معاف می‌باشد.
 
ماده ۱۴۲- درآمد کارگاه­های فرش دستباف و صنایع دستی و شرکتهای تعاونی و اتحادیه‌های تولیدی مربوطه از پرداخت مالیات معاف است.
 
گروه سوم براساس آیین نامه ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم: برای فروشندگان کالا تا سقف ۵ میلیارد تومان و برای ارائه دهندگان خدمات تا سقف ۲.۵ میلیارد تومان. الزاما شخص حقیقی باشد.
 
در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مالیات می توانید از طریق همین سایت آموزش مالیات را دانلود کنید و مطالب مفید این سایت استفاده کنید.همچنین در صورت تمایل به آگاهی بیشتر از قوانین مالیاتی مهم دیگر به فسمت مربوطه مراجعه کنید تا دچار اشتباه احتمالی در پرداخت مالیات نشوید.
 

به سوال زیر پاسخ دهید

چه کسانی مشمول ثبت نام در سامانه مودیان هستند؟

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0