وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

تجزیه و تحلیل معادله حسابداری

نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۳

تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

تمام ثبت ها در حسابداری بواسطه معادله حسابداری می باشد که در این مقاله می خواهیم معادله حسابداری را تجزیه و تحلیل کنیم.

معادله حسابداری :

دارایی = بدهی + سرمایه

 

دارایی ها

دارایی جاری

موجودی نقد و بانک – سرمایه گذاری کوتاه مدت – حسابها و اسناد دریافتنی – سایر حسابها و اسناد دریافتنی – موجودی مواد و کالا – سفارشات – پیش پرداخت ها

 

دارایی غیر جاری

سرمایه گذاری بلند مدت – دارایی ثابت مشهود – دارایی نامشهود

 

بدهی ها

بدهی های جاری

حسابها و اسناد پرداختنی – پیش دریافت ها – سود سهام پرداختنی – تسهیلات مالی دریافتنی کوتاه مدت

 

بدهی های غیر جاری

حسابها و اسناد پرداختنی بلند مدت – پیش دریافت ها – تسهیلات مالی بلند مدت – ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان

 

سرمایه

اندوخته ها

اندوخته قانونی و اندوخته اختیاری

سود یا زیان انباشته

 

تعریف دارایی

کلیه اموال و حقوقی که دارای ارزش پولی باشد دارایی گفته می شود. ممکن است دارایی ها مشهود یا نامشهود باشند که در ادامه توضیحات بیشتر داده می شود.

 

برای مفهوم بهتر و سادگی بیشتر می توانید به عکس زیر توجه کنید:

معادله حسابداری

معادله حسابداری

 

توصیه می شود : قانون مالیات را قورت بده

 

مثال دارایی

علی و احمد قصد دارند یک واحد تولیدی راه اندازی کنند. در اوایل که شروع به کار می‌کنند هیچ پولی ندارند بنابراین علی و احمد باید از هزینه تجهیزات را خودشان سرمایه گذاری کنند. در این مرحله علی و احمد ماشین الات و تجهیزات مورد نیاز را برای شرکت خریداری می‌کنند.

 

وقتی تجهیزات به محل شرکت رسید آنها می‌توانند از این منابع برای کسب درآمد استفاده کنند و هنگامی که شرکت قطعات خود را به فروش می‌رساند وجه نقد دریافت می‌کند. این در حالی است که آنها باید تولید خود را افزایش دهند چون بازار خوبی را شناسایی کرده اند بنابراین علی و احمد از سودی که نصیبشان شده است اقدام به خرید تجهیزات و ماشین آلات دوباره می‌کنند تا بتوانند تولید بیشتری داشته باشند.

 

علی و احمدی بعد از یک سال چون حجم تولید آنها خیلی بالا رفته نیاز به مکان جدیدتر و بزرگتری دارند تا بتوانند شرکت خود را گسترش دهند و برای اینکار باید زمین جدیدی خریداری کنند اما مشکلی که وجود دارد این است که آنها پول کافی ندارند و باید به ناچار اقدام به گرفتن وام کنند. در این حالت بانک سرمایه کافی برای خرید زمین را تأمین می‌کند.

 

در مثال کوتاه ما سه راه را مشاهده کردیم(تجزیه و تحلیل معادله حسابداری) که سه دارایی متفاوت به دست آمد. اول، این شرکت با استفاده از سهم صاحبانش، تجهیزات را به دست آورد. ثانیاً، شرکت با استفاده از دارایی های خود و سودی که از تولید کسب کرده بود اقدام به خرید تجهیزات دوباره کرد. سوم، این شرکت یک وام برای خرید زمین گرفت.

 

مهم است که در تعریف دارایی ها هیچ وقت نمی‌گویم که این شرکت باید این دارایی را داشته باشد. به یاد داشته باشید که تعریف دارایی، به سادگی یک منبع است که شرکت کنترل و می‌تواند برای تولید درآمد استفاده کند. بسیاری از شرکت ها برای خرید تجهیزات از وام استفاده می کنند که مستقیم یا غیرمستقیم مالکیت واقعی آنها را از بین می‌برد.

 

موجودی نقد و بانک

موجودی نقد و بانک زیر مجموعه دارایی می باشد. برای مثال موجودی نقد صندوق یا مبلغی که به تنخواه گردان تحویل داده می شود و موجودی حسابهای بانکی در این دسته طبقه بندی می شوند.

 

سرمایه گذاری کوتاه مدت

این نوع سرمایه گذاری به سادگی نقد می شود و برای یک دوره مالی استفاده می شود مانند خرید سهام در بورس و…

 

حسابها و اسناد دریافتنی

وقتی کالایی یا خدماتی را عرضه می کنیم برای دریافت مبلغ آن دو حالت وجود دارد: نقد و نسیه. اگر نقد باشد که کاری با آن نداریم ولی اگر نسیه باشد در قسمت حسابهای دریافتنی آن را طبقه بندی می کنیم. در حالت نسیه ممکن است او به ما چک یا سفته پرداخت کند که در این شرایط اوراق دریافتی را در قسمت اسناد دریافتی طبقه بندی می کنیم.

 

سایر حسابها و اسناد دریافتنی

این گروه شامل وام و مساعده کارکنان است که در قسمت سایر حسابها و اسناد دریافتنی طبقه بندی می شود.

 

توصیه می شود : فایل صوتی مقایسه بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی

 

موجودی مواد و کالا

موجودی مواد و کالای قید شده در ترازنامه بر اساس استاندارد حسابداری شماره 8 شامل 4 گروه از مواد است:

1- موجودی کالای ساخته شده که برای فروش نگهداری می شود.

2- موجودی کالای در جریان ساخت که برای ساخت محصول در فرایند تولید از آنها نگهداری می شود.

3- موجودی مواد اولیه که برای ساخت محصول خریداری و یا نگهداری می شود و هنوز وارد فرایند تولید نشده است.

4- موجودی مواد غیر مستقیم یا سرباز که ماهیت مصرفی دارد و به طور غیر مستقیم در جهت فعالیت واحد تجاری استفاده می شود.

 

سفارشات

سفارشات شامل آن دسته کالاهایی می شوند که برای شرکت یا واحد تجاری سفارش داده شده است ولی به دلایل مختلف هنوز وارد انبار واحد تجاری نشده اند. به فرض مثال سفارشی داده شده است از کارخانه ولی یا هنوز تولید آماده نشده است یا اینکه هنوز نرسیده است مثلا اگر از کشور دیگری درخواست دهیم ممکن است چندین هفته طول بکشد تا برسد.

 

پیش پرداخت ها

به مبالغی که قبل از انجام هزینه پرداخت می کنیم پیش پرداخت گفته می شود. هزینه هایی که پیش پرداخت آنها صورت گرفته است در طول سال و به مرور زمان منقضی خواهند شد مانند پیش پرداخت اجاره.

 

سرمایه گذاری بلند مدت

وقتی به قصد مداوم و برای بیش از یک دوره مالی (یکسال) سرمایه گذاری انجام شود در این دسته طبقه بندی می شود

 

مفهوم معادله حسابداری

تجزیه و تحلیل معادله حسابداری

 

دارایی ثابت مشهود

دارایی های ثابت مشهود باید دارای دو ویژگی باشند:

  • به منظور تولید یا عرضه کالا یا خدمات و یا اجاره به دیگران برای تحقق اهداف واحد تجاری استفاده می شوند
  • این دارایی باید بیش از یک دوره مالی مورد استفاده قرار گیرد. مانند زمین، ساختمان، وسایل نقلیه و…

 

دارایی نامشهود

این نوع دارایی ها یک نوع دارایی نامشهود، غیر عینی و غیر پولی است و می توان آن را تشخیص داد. این گونه دارایی معمولا در تمام شرکت ها وجود دارند مانند: حق الامتیازات، حق اختراع، حق اشتراک، سرقفلی، حق بهره برداری، حق تالیف و….

 

حسابها و اسناد پرداختنی

تعهداتی که ناشی از خرید کالا یا خدمات می باشد گفته می شود و باید این تعهدات و بدهی ها را در قالب اسناد پرداختنی و حسابهای پرداختنی (به اصطلاح : حساب باز) تسویه کنیم. اگر این بدهی ها بیشتر از یک دوره مالی طول بکشد در گروه حسابها و اسناد پرداختنی بلند مدت (بدهی های غیر جاری) طبقه بندی می شوند و در غیر اینصورت زیر گروه بدهی های جاری می باشند.

اگر بدهی مربوط به واحد تجاری باشد در دسته حسابهای پرداختنی تجاری می باشد  و در صورتی که بدهی مربوط به امور شخصی یا هر چیزی بجز امور تجاری باشد در دسته سایر حسابهای پرداختنی قرار می گیرد.

 

پیش دریافت ها

وقتی قبل از انجام خدمت یا فروش کالایی مبلغی را از مشتری دریافت می کنیم باید این مبلغ را در گروه پیش دریافت ها دسته بندی کنیم.

 

تسهیلات مالی دریافتی کوتاه مدت (وام های پرداختنی):

وام های دریافتی تماما در این قسمت قرار می گیرد و اگر پرداخت آن بیش از یک سال باشد در دسته بدهی های غیر جاری ( تسهیلات دریافتی بلند مدت) طبقه بندی می شود.

 

ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان

طبق قانون کار کارفرما موظف است برای کارگارنی که بیش از یک سال در واحد تجاری مشغول به فعالیت هستند هر سال معادل یک ماه حقوق به عنوان سنوات یا مزایای پایان خدمت به آنها پرداخت نمایند.

 

توصیه می شود : کتاب الکترونیکی صفر تا صد حسابداری در یک هفته

 

اندوخته قانونی و اختیاری

اندوخته قانونی طبق قانون تجارت باید هر ساله 5% سود شرکت جهت اندوخته قانونی ذخیره شود تا به 10%سرمایه برسد واین اندوخته اجباری است (در صورت سود ده بودن شرکت) ولی اندوخته عمومی و احتیاطی اختیاری وبسته به نظر هیات مدیره می باشد.

 

 

تهیه شده توسط وب سایت راوی حساب

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0