وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

تشریح نحوه اخذ شماره منحصر بفرد مالیاتی جهت صدور صورتحساب الکترونیکی

بازگشت دانلود اپلیکیشن
  • وضعیت : معتبر است
  • دسته بندی ها : بخشنامه های مالیاتی

  • تاریخ بخشنامه : ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

  • 268-67791-د شماره بخشنامه :

در صورتی که فایل پیوست، متن بخشنامه، شماره و یا هر قسمتی از بخشنامه دارای خطا می باشد در کادر توضیحات وارد نمایید.

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

شماره: 268/67791/د
 
تاریخ: 1401/10/20
 
مدیر کل محترم امور مالیاتی...
 
موضوع: اطلاعیه شماره 2 - تشریح نحوه اخذ شماره منحصر بفرد مالیاتی جهت صدور صورتحساب الکترونیکی
 
نظر به آنکه بر اساس لایحه دوفوریتی الحاق 5 تبصره به ماده 2 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که با تصویب یک فوریت در مجلس شورای اسلامی مطرح است، سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01 مکلف به رعایت مقررات قانون یاد شده و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، موارد زیر درباره شماره منحصر بفرد مالیاتی صورتحساب به استحضار می ‏رسد.
 
خواهشمند است دستور فرمایید موضوع بطرق مقتضی و موثر، اطلاع رسانی گردد.
 
تعریف شماره منحصر به فرد مالیاتی: شناسه ‌ای است 22 کاراکتری،که در پایانه فروشگاهی به صورت منحصر به‌ فرد تولید و به هر صورتحساب الکترونیکی تخصیص داده می‌ شود. ساختار شماره منحصر به فرد مالیاتی از چهار مولفه با طول ثابت تشکیل شده است، طول شماره مالیاتی 22 کاراکتر و به صورت ثابت می ‏باشد.
 
یک رقم کنترلی
سریال داخلی صورتحساب حافظه مالیاتی به­ صورت Hex
 
با طول ثابت 10 رقم
تاریخ ثبت صورتحساب درحافظه مالیاتی
 
با طول ثابت 5 Hex به ­صورت
شناسه یکتای حافظه مالیاتی
 
با طول ثابت 6 کاراکتر
 
 الف. شناسه یکتای حافظه مالیاتی
شناسه ای است 6 کاراکتری که به صورت منحصر به ‌فرد به هر حافظه مالیاتی اختصاص داده می‌شود. شناسه مذکور از مولفه‌های تشکیل دهنده شماره منحصر به فرد مالیاتی می‌ باشد که پس از درخواست مودی در قسمت عضویت در کارپوشه تولید و در اختیار وی قرار خواهد گرفت.
  • منحصر بفرد است.
  • کاراکترهای مجاز: شامل 26 کاراکتر 1-9  و A D E F G H K M N O P R T W X Y Z
  • کاراکترهای ممنوعه: شامل پنج کاراکتر I J L Q V  و عدد 0 که به دلیل تشابه زیاد با سایر کاراکترها و عدم امکان تشخیص، استفاده از آنها جایز نمی ­باشد.
 
ب. تاریخ ثبت صورتحساب در حافظه مالیاتی
در برگیرنده تاریخ ثبت و صدور صورتحساب در حافظه مالیاتی در قالب مهر زمانی یونیکس و  با دقت روز می ­باشد. در این حالت مولفه مورد نظر دارای طول ثابت 5 رقم از نوع عددی و در مبنای 16(Hex) و تکمیل شونده با صفر از سمت چپ خواهد بود. این مولفه در برگیرنده تعداد روزهای سپری شده از تاریخ 1970/01/01 میلادی تا تاریخ ثبت صورتحساب در حافظه مالیاتی می باشد.
 
ج. سریال داخلی صورتحساب حافظه مالیاتی
مولفه متغیر شماره مالیاتی است که مقدار آن درون هر حافظه مالیاتی منحصر به فرد می­ باشد. این مقدار به ازای هر صورتحساب ثبت شده توسط حافظه مالیاتی/ پایانه فروشگاهی متفاوت و به صورت متناوب و تصاعدی تولید می­ شود.
 
د. رقم کنترلی
به منظور کنترل صحت اصالت سه مولفه اول شماره مالیاتی از یک رقم کنترلی استفاده می­شود که ترکیبی از شناسه یکتای حافظه مالیاتی، تاریخ ثبت صورتحساب و سریال صورتحساب داخلی در حافظه مالیاتی می­ باشد. الگوریتم مورد استفاده رقم کنترلی، Verhoeff می ­باشد.
 
محمد برزگری
رئیس مرکز تنظیم مقررات، نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان
دانلود پی دی اف
فایل پیوست

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0