وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

مصرف کننده نهایی به چه اشخاصی گفته می شود؟

نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۳

تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۱/۱۰/۱۲

مصرف کننده نهایی کیست؟ مطمئنا بار ها در مفاهیم و قوانین امور مالیاتی با عبارت مصرف کننده نهایی برخورد کرده اید. مخصوصا اگر با قوانین مربوط به گزارشات فصلی مواجه شده باشید، با این واژه برخورد زیادی داشته و شک داشته اید که معنی دقیق آن چیست؟

در این مقاله به صورت جامع به توضیح مصرف کننده نهایی میپردازیم، ویژگی های آن را بیان میکنیم و در انتها نیز با ذکر یک مثال، یکی از مهم ترین ویژگی های مصرف کننده نهایی را برای شما تفهیم میکنیم.

 

مصرف کننده نهایی

 

مصرف کننده نهایی کیست؟

در یک چرخه یا فرآیند فروش، افراد بسیار زیادی وجود دارند. از تولید کننده محصول، واسطه، فروشنده، انبار دار و… که در انتها، این چرخه به مصرف کننده نهایی ختم میشود.

مصرف کننده نهایی، یک شخص غیر حقوقی است که به خرید کالا یا خدمت، صرفا برای استفاده شخصی میپردازد. هدف یک مصرف کننده نهایی از خرید محصول یا خدمات، استفاده از آن است نه عرضه دوباره آن به سایر افراد.

تا اینجا به طور کلی با مفهوم مصرف کننده نهایی آشنا شدید و در ادامه ویژگی های آن را مطالعه میکنید.

 

ویژگی های مصرف کننده نهایی چیست؟

به طور کلی یک مصرف کننده نهایی دارای ویژگی های مشخصی است که آن را از دیگر مفهومات متمایز میکند. این ویژگی ها را در ادامه مقاله مطالعه میکنید.

اولین ویژگی: مصرف کننده نهایی میتواند صرفا در قالب شخص حقیقی تعریف شود و به هیچ عنوان شخص حقوقی توانایی تبدیل به یک مصرف کننده نهایی را ندارد.

دومین ویژگی: هدف نهایی مصرف کننده نهایی از خرید کالا یا خدمات، صرفا استفاده شخصی است.

سومین ویژگی: از خرید کالا یا خدمت، هدفی در جهت عرضه دوباره آن و هرگونه استفاده تجاری دیگر ندارد.

ویژگی چهارم: هزینه ای که در قالب مالیات و عوارض توسط مصرف کننده نهایی پرداخت میشود، به عنوان بهای تمام شده محصول یا خدمت است و نه به عنوان اعتبار مالیاتی.

 

مصرف کننده نهایی

 

برای تفهیم بهتر ویژگی چهارم یک مثال میزنیم:

تصور کنید که قیمت تمام شده یک کالا، 10 هزار تومان است. زمانی که مصرف کننده نهایی قصد داشته باشد این کالا را خریداری کند، باید مبلغ 10900 تومان بپردازد. 10 هزار تومان بابت قیمت کالا، 600 تومان مالیات (6 درصد) و 300 تومان عوارض (3 درصد). در این صورت قیمتی که مصرف کننده نهایی برای این محصول میپردازد، برابر با 10900 تومان است نه همان قیمت اولیه کالا (10 هزار تومان).

 

نکته: ممکن است این ابهام برای بعضی از حسابداران به وجود بیاید که وضعیت و تکلیف فعالان اقتصادی معاف از ارزش افزوده چیست؟ موردی که در بالا ذکر شد، در مورد این دسته از افراد نیز صدق میکند.

به آن معنا که اگر یک فعال اقتصادی که از ارزش افزوده معاف است، قصد خرید کالا یا خدمتی را داشته باشد، مبلغی که بر روی کالا به عنوان ارزش افزوده اضافه شده، به عنوان اعتبار مالیاتی برای او حساب نمیشود. در نهایت باید مبلغ کالا به علاوه 9 درصد مالیات آن، به عنوان بهای تمام شده نوشته شود.

در این مقاله سعی شد تا به صورت مفهومی، عبارت مصرف کننده نهایی توضیح داده شود و ویژگی های یک مصرف کننده نهایی برای شما بیان شود. با آرزوی موفقیت.

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0