وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

چرا باید از نرم افزار حسابداری استفاده کنیم؟

  • نویسنده : محمد جواد عظیمی فرد

  • تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۳

  • تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۸/۲۴

  • ثبت نظر

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

یکی از مواردی که در دوره حسابداری به آن پرداخته می شود کار بار نرم افزار حسابداری است اما چرا باید از نرم افزار حسابداری استفاده کنیم؟ شاید کمترین مجموعه ای را بتوان یافت که نرم افزار حسابداری یا سیستم حسابداری نداشته باشد و این یعنی وابستگی صد در صدی به نرم افزار حسابداری و محاسبات روزانه. البته این نشان از وجود مشکل در کسب و کارها نیست بلکه نشان دهنده اهمیت سیستم های حسابداری است و می توان گفت در شرایط کنونی تقریبا پیگیری امور حسابداری بدون نرم افزار حسابداری عملا امکان پذیر نیست.

نرم افزارهای حسابداری ویژگی های متفاوتی دارند که در مقاله معیار انتخاب یک نرم افزار حسابداری بصورت کامل و تخصصی بررسی کردیم اما با توجه به کارایی که برای هر مجموعه دارند قیمت های متفاوتی دارند که بازه بسیاری وسیعی دارند یعنی می تواند یک نرم افزار حسابداری از زیر میلیون تومان قیمت داشته باشید تا بالای صدها میلیون تومان!

 

 

نرم افزار حسابداری

 

 

علت وجود نرم افزار در هر مجموعه

در سال های گذشته برای اینکه نرم افزار حسابداری را در یک مجموعه استقرار دهند کلی محاسبات مالی می کردند که آیا این نرم افزار حسابداری برای این مجموعه کارایی لازم را دارد یا خیر، اما در دهه اخیر روال به این صورت شده است که قبل از اینکه مجموعه یا کسب و کار راه اندازی شود به فکر راه اندازی سیتم حسابداری آن می باشند و اولین نفری که در مجموعه استخدام می شود یک حسابدار است. الان شرایط به گونه ای شده است که تمامی محاسبات و کارها را نرم افزارهای حسابداری انجام می دهند که این خود یک ویژگی است که در ادامه بصورت کامل بررسی می کنیم.

 

وابستگی به نرم افزار حسابداری

وقتی صبح تا شب سند حسابداری ثبت می کنیم و کلی اسناد مربوط به خرید و فروش، تولید و … ثبت می کنیم و در انتهای روز فقط با چند کلیک تمام کارهایی را که در طی ساعت ها یا روزها انجام داده ایم آنالیز یا رفع مغایرت می کنیم، در این شرایط چرا نباید از یک نرم افزار حسابداری استفاده کنیم ؟ چون اگر تمام این کارها را بخواهیم بصورت دستی انجام دهیم بسیار وقت گیر است و میزان اشتباهات هم بسیار افزایش پیدا می کند به همین خاطر وابستگی کسب و کارها به نرم افزارهای حسابداری بسیار زیاد شده است.

 

مشخص کردن چارچوب ها

یکی از مزیت های استفاده از نرم افزار حسابداری این است که قوانین و چارچوب های مربوط به کسب و کار را برایش تعریف می کنیم و برای همیشه طبق یک روال مشخص روند را پیگیری می کنیم و در صورتی که مغایرت یا مشکلی هم پیش آید به سادگی قابل کنترل می باشد.

 

امنیت

چرا با وجود سیستم های حسابداری امنیت بالاتر می رود؟ در این مقاله منظور ما از امنیت شفافیت در امور مالی است چرا که در سیستم های دستی به سادگی می توان تخلفاتی صورت گیرد اما با وجود سیستم های حسابداری کنترل هایی که در قسمت خزانه داری می توان انجام داد بسیار عالی است.

 

سرعت در ثبت اطلاعات

تصور کنید که باید 500 سند ثبت کنید و کلی اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید حال اگر تمام این موارد را دستی انجام دهید سریعتر ثبت می شوند یا توسط نرم افزار حسابداری به سادگی یک الگوی سند تعریف کنید و تمام اسناد را کمتر از یک ساعت با دقت بالا ثبت کنید و فقط با فشردن چند کلیک گزارشاتی که نیاز دارید را فراهم کنید؟

شاید در مجموعه هایی که حجم تراکنش های بالایی ندارند خیلی برایشان فرقی نکند اما در شرکت هایی که ترنور مالی بالایی دارند از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری

 

دقت

تقریبا برای تمام افرادی که حسابداری کار می کنند این مشکل پیش امده که در هنگام محاسبات یا تجزیه و تحلیل اشتباهاتی را مرتکب شوند که البته در تمام دنیا این امر کاملا بدیهی و پذیرفته شده است. اما موردی که خیلی مهم است این است که شما بتوانید بسادگی اشتباهات خود را متوجه شوید و در کمترین زمان ممکن رفع کنید. در نرم افزار حسابداری امکانات متفاوتی برای رفع اشتباهات یا حتی جلوگیری از اشتباهات وجود دارد که می توانید بخوبی از این امکانات استفاده کنید.

 

حتما بخوانید : استفاده از اکسل در حسابداری

 

سادگی در تجزیه و تحلیل اطلاعات

تصور کنید که برای یک شرکت تولیدی که حجم بسیار بالایی از کالاها و محصولات را تولید می کند در پایان سال می خواهید تمام اطلاعات مربوط به خرید، فروش، تولید و هزینه ها را آنالیز کنید و بهای تمام شده محصولات را شناسایی کنید. شاید اصلا برای شما قابل تصور نباشد که این حجم از اطلاعات را چطور می توان با دقت بالا و در کمترین زمان ممکن آنالیز کرد و به سازمان ها یا افراد مربوطه این گزارش ها را ارائه کرد! در این شرایط فقط کافیست تا شما یک نرم افزار حسابداری خوب داشته باشید و طی سال تمام این موارد را ثبت کرده باشید تا هر موقع که نیاز داشتید فقط با ثبت چند دکمه به راحتی می توانید گزارش مفصلی از بهای تمام شده بدست آورید و در کمتر از یک ساعت این گزارشات را آماده و ارائه کنید.

 

کاهش هزینه ها

خرید یک نرم افزار حسابداری شاید در ابتدای دوره و شروع فعالیت یک واحد اقتصادی هزینه باشد اما در ابتدا مدیریت متوجه خواهد شد که فقط کافیست یک حسابدار استخدام کند تا تمام امورات مربوط به حسابداری را پیگیری کند. این در صورتی است که اگر سیستم حسابداری نداشته باشد ممکن است بجای استفاده از یک حسابدار نیاز به چندین حسابدار باشد تا بتوانند اسناد حسابداری را ثبت و بایگانی کنند.

 

عدم نیاز به افراد با تخصص بالا

ما در همین مقاله بهای تمام شده یک واحد تولیدی را زدیم را مثال زدیم و گفتیم یک سیستم حسابداری چقدر در افزایش سرعت امور به ما کمک می کند. در این قسمت می خواهیم با استفاده از همین بهای تمام شده تخصص را مثال بزنیم. تصور کنید که شما می خواهید بهای تمام شده یک واحد تولیدی را محاسبه کنید در این صورت نیاز است تا از افرادی دعوت کنید که تخصص کافی در زمینه حسابداری صنعتی داشته باشند که در این شرایط میزان هزینه ها نیز افزایش پیدا می کند اما اگر شما یک نرم افزار حسابداری خوب و قوی داشته باشید با داشتن کمترین تخصص مربوط به حسابداری می توانید بهای تمام شده یک واحد تولیدی را محاسبه کنید.

این روزها نرم افزارهای حسابداری قدرت بیشماری دارند و قادرند سخترین و پیچیده ترین کارهای حسابداری را در کمترین زمان و با بیشترین دقت و کیفیت انجام دهند. اگر شما تا کنون نرم افزار حسابداری برای کسب و کار خود تهیه نکرده اید توصیه می کنیم که هر چه سریعتر نسبت به این کار اقدام کنید تا هم در هزینه ها و هم مشکلات احتمالی صرفه جویی و جلوگیری کنید. همچنین اضافه می گردد در صورتی علاقه به آموزش بیشتر در زمینه حسابداری دارید می توانید ازطریق همین سایت دوره آموزش استانداردهای حسابداری را بگذرانید.

 

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0