وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

اظهارنامه ارزش افزوده زمستان 1402

 • نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

 • تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۱۴

 • تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

 • ثبت نظر

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

اظهارنامه ارزش افزوده (VAT)، یکی از مهم‌ترین اسناد مالیاتی برای تمامی اشخاص مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده به شمار می‌رود. در این مقاله، قصد داریم به صورت جامع به موضوع اظهارنامه ارزش افزوده زمستان 1402 بپردازیم. با مطالعه‌ی این مطلب، با مراحل تکمیل و ارسال اظهارنامه، مهلت‌های قانونی، جرائم عدم ارسال به موقع و نکات مهم و کلیدی مرتبط با این موضوع آشنا خواهید شد.

 

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲

در قانون ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷ مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده را ۱۵ روز بعد از پایان فصل مهلت قرار داده، بنابراین برای اظهارنامه ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲ مهلت ارسال تا پایان روز ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده و این تاریخ معمولا تا پایان فروردین ماه تمدید می گردد. اما برای سال ۱۴۰۳ مهلت ارسال ارزش افزوده زمستان 1402 تا ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ بر اساس بخشنامه تمدید مهلت ارزش افزوده مشخص شده است.

 

باتوجه به تصویب قانون تسهیل تکالیف مودیان و اجرایی شدن قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ، مواعد زمانی و نحوه ارسال اظهارنامه ارزش افزوده مقداری تغییر کرده است که در ادامه مقاله این مورد را شرح می دهیم.

در ماده (۳) قانون تسهیل تکالیف مودیان آمده:

تا پایان سال 1403 صورتحساب ‌هایی که در سامانه مودیان صادر نشده است، قابل قبول می‌ باشد. در این مدت، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه مودیان در پایان هر دوره، نسبت به تهیه اظهارنامه برای کلیه مودیان اقدام کند. پس از پایان هر دوره مودی یک ماه فرصت دارد تا با ثبت خرید و فروش‌ هایی که صورتحساب ‌های آنها در سامانه مودیان صادر نشده است، اظهارنامه ارسال شده توسط سازمان را تکمیل و از طریق سامانه مودیان به سازمان مسترد نماید. صورتحساب ‌های الکترونیکی با رعایت ماده (9) قانون پایانه‌ های فروشگاهی و سامانه مودیان مورد تایید بوده و قابل رسیدگی نمی ‌باشد.

در ماده (۹) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان آمده:

در صورتی که مودی، برخی از فعالیت ها و یا معاملات خود را کتمان کند، یا از صدور صورتحساب های خود از طریق سامانه مودیان خودداری کرده یا در ثبت قیمت یا مقدار فروش مرتکب کم‌ اظهاری یا بیش‌ اظهاری شده باشد، سازمان موظف است موارد تخلف مودی را از طریق سامانه مودیان به اطلاع وی برساند. در صورتی که مودی موارد مزبور را پذیرفته و آنها را در کارپوشه خود در سامانه مودیان ثبت یا اصلاح کند، صرفا مشمول جریمه ‌های موضوع ماده (22) این قانون خواهد شد.
 
 در صورتی که مودی، آن موارد را نپذیرفته و از ثبت یا اصلاح آنها در سامانه مودیان امتناع کند، سازمان مراتب تخلف مودی را با اسناد و مدارک مثبته به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع می‌دهد. درصورت تأیید تخلف توسط هیأت حل اختلاف مالیاتی، سازمان می‌ تواند با مراجعه به مودی یا مطالبه دفاتر و اسناد او، نسبت به حسابرسی دوره های مالیاتی سال تخلف اقدام نماید. علاوه بر این، مودی متخلف مشمول جریمه‌ های موضوع ماده (22) این قانون خواهد بود.
 

احکام مهم مالیاتی در خصوص اظهارنامه ارزش افزوده

ماده (۳) قانون تسهیل و ماده (۹) قانون پایانه های فروشگاهی را مطالعه کردیم اما این مواد نکات مهم و احکام مالیاتی در خصوص اظهارنامه ارزش افزوده دارد که به شرح ذیل می باشد:

نکته اول: صورتحساب باید در سامانه مودیان ارسال شود اما تا پایان سال ۱۴۰۳ ارسال صورتحساب در غیرسامانه مورد تایید می باشد و اعتبار مالیاتی صورتحساب مورد قبول واقع می شود.

نکته دوم: اظهارنامه ارزش افزوده بصورت سیستمی و توسط سازمان مالیاتی تهیه می شود و فقط مودی نسبت به ویرایش و تایید آن اقدام می نماید.

نکته سوم: مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده براساس ماده (۳) قانون تسهیل و ماده (۴) قانون دائمی ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰ مدت یکماه بعد از پایان فصل می باشد.

ماده ۴ قانون دائمی ارزش افزوده : مودی مکلف است حداکثر تا پایان ماه پس از انقضای هر دوره مالیاتی، کل مالیات و عوارضی را که طی آن دوره به فروش کالا و یا ارائه خدمات توسط وی تعلق گرفته است، با رعایت تبصره (۲) این ماده ‌و پس از کسر اعتبار مالیاتی خود، به ترتیبی که سازمان مقرر می ‌کند، پرداخت نماید.
 
نکته چهارم: صورتحساب هایی که در سامانه مودیان ارسال می شوند با رعایت ماده (۹) قانون پایانه های فروشگاهی، رسیدگی نمی شوند و ابرازی مودی قطعی می باشد.
 
نکته پنجم: مودیانی که تا پایان فروردین ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به پرداخت مالیات و عوارض متعلق اقدام ننمایند، مشمول جریمه مقرر در مواد (۳۶) و (۳۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده حسب مورد می شوند که طبق بخشنامه تمدید مهلت ارزش افزوده در سال جدید مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان 1402 تا ۱۲ اردیبهشت تمدید شده است.
 
 

تمدید ارزش افزوده زمستان 1402

طبق بخشنامه تمدید مهلت ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی در راستای تسهیل امور مودیان، تا پایان سال 1403 ، صورتحساب‌های صادره خارج از سامانه مودیان را نیز قبول می‌کند. در این راستا، سازمان براساس اطلاعات موجود در سامانه، برای هر دوره مالیاتی، اظهارنامه ارزش افزوده را به طور خودکار صادر و در اختیار مودیان قرار می‌دهد. مودیان مکلفند حداکثر تا یک ماه پس از دریافت اظهارنامه، نسبت به تکمیل و ارسال آن به سازمان و پرداخت مالیات و عوارض اقدام کنند. عدم پرداخت مالیات در موعد مقرر مشمول جریمه خواهد شد.

بخشنامه تمدید مهلت ارزش افزوده

چه کسانی موظف به ارائه‌ی اظهارنامه ارزش افزوده هستند؟

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس قانون، مشمول مالیات بر ارزش افزوده شناخته می‌شوند، موظف هستند اظهارنامه ارزش افزوده فصلی خود را در مهلت‌های مقرر به اداره‌ی مالیات ارائه‌ دهند. این اشخاص شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ‌تولیدکنندگان کالا و عرضه‌کنندگان خدمات مشمول مالیات بر ارزش افزوده
 • ‌واحدهای صنفی دارای مجوز کسب و کار
 • ‌واردکنندگان کالا

برای اطمینان از مشمول بودن قانون مالیات بر ارزش افزوده و مهلت ارسال ارزش افزوده زمستان 1402 ، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت سازمان امور مالیاتی کشور یا مشورت با کارشناسان مالیاتی ، وضعیت فعالیت خود را بررسی نمایید. اقدام به موقع، معادل آرامش خیال! به دنبال راه حلی مطمئن و کم دردسر برای امور مالیاتی خود هستید؟

اگر نگران پرداخت مالیات خود در مهلت ارسال ارزش افزوده زمستان 1402 هستید همین الان با راوی حساب تماس بگیرید! کارشناسان مجرب ما در راوی حساب با سال‌ها تجربه و تخصص در امور مالیاتی، آماده ارائه خدمات متنوعی به شما هستند. با سپردن امور مالیاتی خود به راوی حساب، از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

 • آرامش خیال:  اطمینان از صحت و دقت امور مالیاتی خود 
 • کاهش هزینه‌ها:  استفاده از بهینه‌ترین روش‌ها برای پرداخت مالیات 
 • معافیت از جریمه‌های مالیاتی:  رعایت دقیق قوانین و مقررات مالیاتی 
 • صرفه‌جویی در وقت:  تمرکز بیشتر بر روی فعالیت‌های اصلی خود 
همین امروز با راوی حساب تماس بگیرید و از خدمات و آموزش جامع مالیاتی ما بهره‌مند شوید! راوی حساب، همراهی مطمئن در مسیر موفقیت شما!

سوالات متداول درباره ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲

مهلت ارسال ارزش افزوده زمستان 1402 تا چه زمان است ؟ 

با توجه به بخشنامه تمدید مهلت ارزش افزوده زمستان 1402 تا پایان فروردین فرصت است که  اما برای سال ۱۴۰۳ طبق بخشنامه تمدید مهلت ارزش افزوده ، مهلت ارسال ارزش افزوده زمستان 1402 تا ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ مشخص شده است.

 

 

به سوال زیر پاسخ دهید

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲ تا چه زمانی می باشد؟

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0