وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

فایل صوتی مقایسه بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی

  • نویسنده : محمدجواد عظیمی فرد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۰

  • تاریخ بروزرسانی : ۱۴۰۲/۰۸/۱۴

  • ثبت نظر

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

بیمه تامین اجتماعی مهمتر است یا بیمه عمر؟ این سوال خیلی از افراد است که می خواهند خود را بیمه کنند بنابراین تصمیم گرفتیم یک فایل صوتی رکورد کنیم تا شاید کمکی به این دسته افراد باشد تا از سردرگمی رها شوند.

 

بیمه عمر یا تامین اجتماعی

بیمه عمر

 

https://ravihesab.com/wp-content/uploads/2018/09/بیمه-عمر-و-تامین.m4a

 

متن فایل صوتی :

سلام محمد جواد عظیمی فرد هستم و می خواهم در مورد یک موضوع مهم که این روزها همه جا صحبتش هست، صحبت کنم. مبحثی که میخواهیم راجبش صحبت کنیم اینه که بحث بیمه هست. بیمه خیلی ها نمی دونن باید بیمه تامین اجتماعی بشن یا بیمه عمر و سرمایه گذاری و در این زمینه همیشه براشون کلی سوال هست که ما تصمیم گرفتیم با ضبط این فایل صوتی به تعدادی از این سوالات پاسخ بدیم.

وقتی میگیم بیمه تامین اجتماعی بعضیا میگین خیلی عالیه حرف نداره. وقتی میگیم خوب چرا ؟ شاید تنها دلیلشون این باشه که میگن سالهای ساله داره خدمات ارائه می کنه و میلیون ها نفر بازنشسته داره که دارن ازش خدمات می گیرن ولی بیمه های عمر تازه تاسیس هستن و شاید هنوز هیچ کس ازش بازنشسته نشده و خدماتی که می گن شاید یه قانون یا تبصره ای اومد و تمام اینا به باد هوا رفت اونوقت تکلیف ما چی میشه ؟

در جواب به این سوال باید بگم که تمام بیمه های عمر و سرمایه گذاری و شرکت هایی که دارن فعالیت می کنند بانک مرکزی لیستشون رو تماما منتشر کرده و همه آنها تحت حمایت بانک مرکزی هستن و در صورت مشکل بانک مرکزی حمایت می کنه. ولی یه مسئله ای که هست خیلی ها بیمه تامین اجتماعی و بیمه عمر را با هم قاطی می کنند چرا که بیمه تامین اجتماعی ماهیت درمانی دارد و نمیشود با خدماتی که بیمه عمر به ما می دهد مقایسه کرد.

 

اول بگم در بحث بیمه بهترین هیچ وقت وجود نداره و در کشور ما اینکار کمی سخته چرا که تنها سازمان دولتی که وظیفه بیمه کردن کارگران و کارمندان را دارد آن هم بصورت اجبار سازمان تامین اجتماعی هست و تقریبا میشه گفت هیچ رقیبی نداره و البته در همین چند سال اخیر شرکت های خصوصی بیمه ای عمر که خدمات بیمه عمر هم ارائه می کنند آمدن و یک سری از انحصار طلبی ها رو شکستن و کلی خدمات بهتر  با هزینه بسیار پایین تر یه ما می دهند و امیدوارم این رقابت به همین نحو ادامه پیدا کند و امیدواریم هر چه رقابت بیشتر بشه خدمات با کیفیت بهتر و با هزینه پایین تر ارائه شود.

 

از خدمات تامین اجتماعی 

1- از خدمات تامین اجتماعی اگر بخوام بهتون بگم اینه که شاید در وهله اول فقط خیالتون راحت باشه که هر چی پول پرداخت می کنید بر می گرده ولی بصورت مستمری، یعنی خدای ناکرده در صورت از کار افتادگی، فوت یا هر مشکل دیگه مبلغ را بصورت مستمری به شما برگشت داده می شود یعنی چیزی نیست که اگر فوت بود تمام دیه شما را به خانواده یا بازماندگان هدیه کنند در صورتیکه شرکت های بیمه ای عمر شاید چند برابر بستگی به قراردادی که اخذ شده را به شما بر می گردانند.

 

2- بیمه عمر مکمل بیمه تامین اجتماعی هست و ماهیتشون با یکدیگر فرق می کنند. اجازه دهید در اینجا چندتا از  مزایای بیمه عمر را با هم بررسی کنیم

 

مزایای بیمه عمر

1- اگر بخواهیم خودمان را بیمه عمر کنیم حق انتخاب داریم یعنی برای پرداخت بیمه می تونیم پلن های پرداختی متفاوتی مشخص کنیم اینکه سطح پرداختی به چه شکل باشد و تمام اینها قابل تنظیم هست ولی در بیمه تامین اجتماعی به شما فقط یکسری پرداختی های مشخص مثلا 12% یا 18% و … داده می شود ولی در بیمه های عمر اینگونه نیست.

 

2- مورد بعدی که خیلی تو چشم هست و طی چند سالی که بیمه پرداخت می کنیم یک مبلغ قابل توجه می شود بحث مالیات هست. در بیمه های عمر بیمه گذار معاف از مالیات هست در صورتیکه در بیمه های تامین اجتماعی باید درصدی از پول بیمه به عنوان مالیات پرداخت شود که اگر برای سی سال که متعارف هست یک مبلغ خیلی قابل توجه میشود.

 

3- در بیمه های عمر امکان برداشت وجه وجود دارد یا اینکه از سال دوم به بعد از امتیاز وامتان بدون ضامن و با کارمزد پایین استفاده کرد.

 

4- از مزیت دیگر می شود به این نکته اشاره کرد اینکه از اندوخته سپرده خود به ما سود تعلق می گیرد و در سازمان تامین اجتماعی همچین مزیتی دیده نمی شود و هیچ سودی به سپرده ما تعلق نمی گیرد.

 

اگر بخواهم یک کلام بگویم باید عرض کنم سازمان تامین اجتماعی سابقه کار رسمی و معتبر دارد یعنی اگر خیلی این مسئله برای شما حیاتی است که باید حتما داشته باشید پس بیمه تامین اجتماعی برای شما ضروری می باشد در غیر اینصورت توصیه ما این است که از خدمات بیمه عمر استفاده کنید و اگر توان مالی دارید از هر دو نوع بیمه استفاده کنید تا از مزایای هر دو بیمه استفاده کنید . مرسی که به این فایل صوتی گوش کردین.

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0