وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

تخلفات هیأت مدیره و ارائه صورتهای مالی غیر واقعی- منبع مالیات: اشخاص حقوقی- اداره کل مربوط: مالیات بر شرکتها

بازگشت دانلود اپلیکیشن
  • وضعیت : نامشخص است
  • دسته بندی ها : نمونه آراء شعب

  • تاریخ بخشنامه : ۱۳۸۲/۱۱/۲۸

  • 201-8494 شماره بخشنامه :

در صورتی که فایل پیوست، متن بخشنامه، شماره و یا هر قسمتی از بخشنامه دارای خطا می باشد در کادر توضیحات وارد نمایید.

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

شماره: 8494/201
تاریخ: 1382/11/28
پیوست:
شماره و تاریخ رأی مورد واخواهی: 1317-1382/04/17
مربوط به مالیات: اشخاص حقوقی
سال عملکرد: 1379
شماره حوزه مالیاتی: 1244 شماره سر ممیزی مالیاتی: سازمان امور اقتصادی و دارائی استان اداره امور مالیاتی شهرستان: اداره کل: مالیات بر شرکتها (تهران)
تاریخ ابلاغ رأی: 1382/06/09
شماره و تاریخ ثبت شکایت: 5016-201 مورخ 1382/06/18
خلاصه واخواهی: از سال 1379 که هیأت مدیره جدیدی با توسل به شیوه های غیر اسلامی و خلاف هدایت اتحادیه را به عهده گرفتند، اتحادیه موقتا دچار مشکلات عدیده ای منجمله ارائه بیلان های غیر واقعی در سال 1379 و 1380 گردید. بلافاصله پس از انتشار بیلان عملکرد سال 1379 توسط هیأت اجرائی وقت، سه نفر از 7 نفر اعضای هیأت مدیره طی گزارش مبسوطی بیلان مذکور را مورد رسیدگی قرار داده صراحتا اعلام نمودند که بیلان غیر واقعی بوده و اتحادیه نه تنها سودی ندارد، بلکه در سال مورد بحث زیان نیز داده است. بیلان عملکرد سال 1379 که به وزارت دارائی و سایر نهادها تسلیم شده، نه تنها به امضاء یک نفر از اعضای هیأت سه نفره بازرسی رسیده و دو نفر از بازرسان طی گزارش به مجمع عمومی بیلان مذکور را غیر واقعی اعلام نموده، متأسفانه عدم تأئید هیأت بازرسی در زمان رسیدگی مورد توجه و مداقه ممیز حوزه مالیاتی قرار نگرفته و مدارک مورد نیاز مطالبه نشده است. در سال 1380 گروهی از تعاونیهای عضو اتحادیه جهت رسیدگی به تخلفات هیأت مدیره اقدام به طرح موضوع در مراجع قضائی نمودند که موضوع به کارشناسی رسمی دادگستری احاله و موضوع غیرواقعی بودن بیلان سال 1379 وارائه سود واهی مورد تأئید کارشناسی واقع گردید. توضیح اینکه در صورتهای مالی عملکرد 1379 موجودی پایان دوره با انبار گردانی انجام شده تطبیق نمی نماید وبه صورت دستی و غیر واقعی مقدار کالاها افزایش داده شده و علاوه بر اینکه درآمد مشمول مالیات ابرازی در اظهارنامه تسلیمی به حوزه مالیاتی به مبلغ 446.866.953 ریال منجر به پرداخت 122.836.377 ریال مالیات غیر واقعی شده، در نهایت موجب افزایش سود سال 1379 به طور واهی به مبلغ 1.130.466.933 ریال گردیده است. با توجه به موارد مطروحه استدعا دارد با توجه به ضرر وزیان جبران ناپذیر که حسب عملکرد هیأت مدیره سابق به این نهاد مردمی وارد آمده، نسبت به صدور قرار رسیدگی مجدد اقدام فرمایند.
رأی: شعبه اول شورای عالی مالیاتی با ملاحظه شکوائیه واصله وپس از اخذ وبررسی پرونده مالیاتی مربوط به شرح آتی اعلام رأی می نماید: ضمن تذکر این نکته که حوزه مالیاتی اصولا موظف به رسیدگی به اظهارنامه و صورتهای مالی تسلیمی است و وظیفه و تکلیفی برای جستجوی وقوع یا عدم وقوع اختلاف یا مسائل داخلی خاص موسسات ندارد، پرونده امر حاکی از آن است که حوزه مالیاتی با قبول دفاتر و صورتهای مالی تسلیمی بخشی از هزینه های ابرازی را برگشت داده و بر مبنای جمع سود ابرازی و هزینه های برگشتی اقدام به صدور و ابلاغ برگ تشخیص مالیات نموده، سپس اتحادیه نسبت به هزینه های برگشتی اعتراض و هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی با قبول آن بخش از اعتراضات مودی که موجه بود، درآمد مشمول مالیات را تعدیل کرده است. بعد از صدور وابلاغ رأی هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی، اتحادیه موضوع جدیدی راجع به سوء عملکرد هیأت مدیره سابق عنوان ونسبت به رأی هیأت بدوی بر این اساس اعتراض نموده، حال آنکه چنین وقایعی تا مرحله رسیدگی هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی مطرح نبوده و مأموران و مراجع مالیاتی نیز خودسرانه محق به جستجو وتحقیق در این قبیل موارد نبوده اند، بنا به مراتب، در رأی هیأت حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر، چون در مراحل رسیدگی قبلی نارسائی به طور اخص در میان نبوده است تا این هیأت نسبت به آن در مقام رفع اشکال برآید، از حیث شکایت عنوان شده ایراد قانونی خاصی مشهود نیست و ضمنا به لحاظ رعایت عدالت مالیاتی درآمد مشمول مالیات توسط هیأت اخیر نیز مجددا تعدیل گردیده است. علیهذا شکایت شاکی را وارد ندانسته، رد آن را اعلام می دارد.
محمد رزاقی
اسماعیل ملکان
علی اصغر زندی فائز
دانلود پی دی اف
فایل پیوست

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0