وب سایت آموزش قوانین مالیاتی

ارسال تصویر آیین‌ نامه کاهش مصرف کیسه­ های پلاستیکی

بازگشت دانلود اپلیکیشن
  • وضعیت : معتبر است
  • دسته بندی ها : بخشنامه های مالیاتی

  • تاریخ بخشنامه : ۱۴۰۱/۰۹/۰۵

  • 200-18880-ص شماره بخشنامه :

در صورتی که فایل پیوست، متن بخشنامه، شماره و یا هر قسمتی از بخشنامه دارای خطا می باشد در کادر توضیحات وارد نمایید.

بانک جامع بخشنامه ها

آموزش مالیات

ادارات کل امور مالیاتی
به پیوست تصویر آیین‌نامه کاهش مصرف کیسه ­های پلاستیکی موضوع تصویب‌نامه شماره 133196/ت57096هـ مورخ 1401/07/27 هیأت محترم وزیران، برای اطلاع و اجرا ارسال می‌شود.
بر اساس ماده 2 آیین‌نامه اجرایی مذکور; در اجرای ماده (4) قانون، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ترتیبی اتخاذ نماید تا تولید­کنندگان کیسه­ های پلاستیکی با ضخامت کمتر از (25) میکرون، از تاریخ ابلاغ این آیین نامه طی یک برنامه پنج ساله، سالانه بیست درصد (20%) از ظرفیت تولیدی خود را با کیسه ­های سازگار با محیط زیست یا زیست‌ تخریب‌ پذیر جایگزین نمایند. در ادامه این حکم تصریح شده است که وجوه هزینه شده برای این محل، به موجب ماده (5) آیین‌نامه اجرایی بندهای (ب)، (ج) و (د) ماده (45) قانون وصول برخی از درآمد­های دولت و مصرف آن در موارد معین، موضوع تصویب‌نامه شماره 106935/ت16410هـ مورخ 1375/09/21 و اصلاحات بعدی آن، جزو هزینه­های قابل قبول مالیاتی تولیدکنندگان مربوط محاسبه خواهد شد. برای اجرای مفاد ماده (2) آیین‌نامه اجرایی نیز شیوه­نامه تشویقی پیش‌بینی شده است. به همین دلیل در ادامه مفاد ماده (2) مقرر شده است ; شیوه‌نامه تشویقی این ماده توسط وزارتخانه­های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شود.
در تبصره ماده 7 آیین‌نامه اجرایی فوق ­الذکر نیز مقرر شده است; کلیه بنگاه­های اقتصادی (اعم از واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی) که در راستای حفظ محیط زیست و انجام مسئولیت اجتماعی، با هماهنگی سازمان (ادارات کل حفاظت محیط زیست استان) نسبت به پاکسازی و جمع‌آوری  کیسه ­های پلاستیکی و سایر پسماندهای رها شده در محیط خارج از شهرها و روستاها (از جمله محورهای مواصلاتی، مناطق کوهستانی، نواحی ساحلی و تالاب­ ها) اقدام می­نمایند، می­توانند هزینه‌های مربوط را در حساب هزینه­های محیط زیستی خود لحاظ نمایند. در ادامه این حکم تصریح شده است، هزینه­ های مذکور به موجب ماده (5) آیین‌نامه اجرایی بندهای (ب)، (ج) و (د) ماده (45) قانون، وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین موضوع تصویب‌نامه شماره 106935/ت16410هـ مورخ 1375/09/21 و اصلاحات بعدی آن و با تأیید ادارات کل حفاظت محیط زیست استان محل فعالیت بنگاه، جزو هزینه­ های قابل قبول مالیاتی آنان منظور خواهد شد.
داود منظور
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور
دانلود پی دی اف
فایل پیوست

مقررات و بخشنامه های مرتبط

  • 106935-ت16410هـ

آیین نامه اجرایی بندهای "ب، ج و د" ماده (45) قانون وصول ب...
  • 133196-ت57096هـ

آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی

نظرات کاربران

تعداد نظرات : 0